Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gordian I Africanus İmparatorların Güvenliği

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus - I. Gordianus


Gordian I ve oğlu Gordian II, tüm meşru Roma imparatorları arasında en kısa saltanat sürelerine sahip olma gibi şüpheli bir ayrıcalığı paylaşmaktadırlar. MS 159'da barış ve istikrarın hakim olduğu bir dönemde doğan Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus, anne tarafından imparator Trajan'la uzak bir akrabalık, baba tarafından ise ünlü Cumhuriyetçi reformcular Gracchi kardeşlerden geldiğini iddia ediyordu. Bu görkemli genlere rağmen, Senatör olarak oldukça sorunsuz bir kariyere sahip oldu ve 64 gibi ileri bir yaşa gelene kadar Konsüllüğe ulaşamamıştır. MS 237/8'de İmparator I. Maximinus onu Kuzey Afrika'ya vali olarak atadığında 80'li yaşlarına yaklaşıyordu. Rejimin acımasız vergilendirme programını uygulaması bekleniyordu. 238 yılının Mart ayında, bir grup genç Afrikalı soylu isyan etti ve imparatorun vergi görevlisini öldürdü. Geri dönüşü olmayan noktayı aştıklarını anlayan zengin isyancılar, Gordian'a bir heyet göndererek, Ren sınırında sefer yapmakla meşgul olan sevilmeyen Maximinus'a rakip olarak imparatorluk tahtını kabul etmesi için teklif sundular. İlk başta isteksiz olan Gordian, 19 Mart'ta onların alkışlarını kabul etti ve oğlu Gordian II'yi ortak imparator olarak atamıştır. Ne yazık ki Gordian I ve Gordian II için saltanatları kısa ömürlü olacaktı. Maximinus'un müttefiki olan komşu eyalet Numidia'nın valisi, güçlerini Afrika'daki ayaklanmayı bastırmak için yönetti. Gordian II eğitimsiz askerlerden oluşan bir milis ordusunun başında Kartaca Savaşı'nı kaybederek öldürüldü. Oğlunun ölümünün ardından I. Gordian kendini kemeriyle asarak intihar etmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Roma'da darb edilmiştir. Sikke ön yüzde Gordianus portresi. Soldan sağa IMP M ANT GORDIANVS AFR AVG - Imperator Caesar Marcus Antonius Gordianus Africanus Augustus = İmparator, Sezar, Marcus Antonius Gordianus Africanus Augustus lejantı. Sikke arka yüzde güvenlik ve istikrarın, özellikle de Roma İmparatorluğu'nun güvenliğinin tanrıçası Securitas tasviri. Soldan sağa SECVRITAS AVGG - Securitas Augustorum = İmparatorların güvenliği lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİ_GORDIANUS.jpg