The title of the page

Gortyna Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,931
Beğeni
9,797
Gortyna [Γόρτυνα] Antik KentiAntik dönem ismi Gortyna [Γόρτυνα] olan antik kent, Girit adasında, adanın başkenti Kandiye antik kentine yakın bir konumda, Messara vadisinde bulunan antik kenttir. Bölgede ilk yerleşim MÖ 7000 civarında olmuştur. Antik kent aynı zamanda Creta et Cyrenaica'nın [Girit] Roma başkentidir.

Gortyna/Gortina [Γόρτυνα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikkeler ön yüzde, Europa bir ağaçta otururken, arka yüzde ise bir boğa tasviri vardır. Sikke arka yüzde bulunan Boğa tasvirleri Zeusu tanımlamaktadır. Europa Yunan mitolojisinde Avrupa kıtasına ismini vermiş, parlak tenli göz alıcı bakışı ile dillere destan olan Fenikeli kızdır. Zeus görüp beğendiği Europa'ya ulaşmak için boğa kılığına girer. Europa'nın yanına yaklaşır ve onu sırtına alır. Sonra yüzerek Girit Adası'na kızı kaçırır. Hikaye adanın antik sikkelerinde açıkça görülmektedir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gortyna [Γόρτυνα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.