The title of the page

Greko-Baktriya Krallığı - Diodotos II

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,696
Diodotos II - Seleukos'a Direniş

Seleukos İmparatorluğu'na isyan ederek Greko-Bactrian Krallığı'nı kuran Diodotus I Soter'in oğlu ve halefidir. MÖ 225 civarında, Greko-Bactrian kralı ve Euthydemid hanedanının kurucusu gaspçı Euthydemus I [Εὐθύδημος] tarafından öldürülmüştür.

Kral Diodotos II, bağımsız Baktriya krallığının kurucusu olan babası I. Diodotos'un ölümünden sonra tahta geçmiştir. Seleukos kralı II. Antiochos'un ölümü üzerine I. Diodotos, Seleukosların zayıflığının sunduğu fırsatı Seleukos egemenliğinden ayrılmak için kullanmıştır. Diodotos, Parthia'ya kaçan göçebe Arsakes'i yenmiş ve orada satrap Andragoras'ı yenerek bağımsız bir Part krallığı kurmuştur.

Ai-Khanoum antik kentinde darb edilmiş kral Diodotos II'ye ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde kral Diodotos II, arka tip Zeus Bremetes önünde kartal üstte çelenk, sağda ΒΑΣΙΛΕΩΣ - BASILEOS lejantı solda ΔIOΔOTOY -DIODOTOU lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D7.jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.