The title of the page

Greko-Baktriya Krallığı Eukratides I

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,696
Önemli ve Prestijli Bir Saltanat

En önemli Greko-Bactrian krallarından birisi olan büyük Eucratides olarak da bilinen Baktriya Kralı Eucratides I [Εὐκρατίδης]. Kral Eucratides, Baktriya'nın Euthydemid hanedanını devirmiştir. Kral Eucratides aynı zamanda Eukratidia/Aybak [Εὐκρατιδία] şehrini kurmuştur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikke antik çağda darb edilen en büyük altın sikkedir. Böylesine büyük bir kutlamayı hak eden olay kuşkusuz Hindistanlı Demetrios'a karşı kazanılan zafer ve Hint-Yunan krallığının batı bölgelerinin fethidir. Eukratides büyük bir cesaretle birçok savaşa önderlik etmiştir. Bu savaşlar yüzünden zayıf düşerken Hint kralı Demetrios tarafından kuşatılmıştır. Çok sayıda sorti [çıkış yapmak] yapmış ve 300 askerle 60.000 kişilik düşmanı yenmeyi başarmıştır ve böylece dört ay sonra özgürleşerek Hindistan'ı egemenliği altına almıştır.

Büyük Eukratides, Euthydemid hanedanının devrilmesinden ve Hint-Yunan krallarına karşı sayısız sefer düzenlemekten sorumlu olan, geçici olarak İndus kadar doğudaki toprakları elinde tutan son fakat en önemli Greko-Baktriya krallarından birisidir.Altta paylaşmış olduğumuz altın stater sikkelerinin çeşitliliği, ve kalitesine bakılırsa, kralın saltanatının oldukça önemli ve prestijli olduğunu anlayabiliriz.

Kral Büyük Eukratides, babasından o kadar nefret eden oğlu tarafından Hindistan'dan eve dönerken öldürülmüş ve oğlu arabasıyla babasının kanının üzerinde dolaşarak cesedin mezarsız bırakılmasını emretmiştir.

Baktria, Greko-Baktriya Krallığı, Kral Eukratides I'e ait Stater antik sikke. Ön yüzde boğa boynuzu ve kulağı ile süslenmiş tepeli miğfer giyen Kral Eukratides I büstü. Arka tip, Dioskouroi atları yetiştiriyor, palmiye yapraklarını ve mızraklarını tutuyor. Üstte BAΣIΛEΩΣ MEΓAΛΟΥ - BASILEOS MEGALOU altta EYKPATIΔOY - EUKRATIDOU lejantı. Dioskouroi; Mitolojide Tanrı Zeus'un oğulları Castor ve Pollux, aynı zamanda Dioscuri Yıldız Kümesinden iki yıldızın da adıdır. Kelime anlamı Zeus'un delikanlıları anlamına gelir. Çapkın Zeus, kral Tyndaros'un karısı Leda ile birlikte olabilmek için kuğu kılığına girer ve onların birleşmesinden Pollux ve Hellen doğar.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P9.jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.