Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hadrian Antinous'u Tanrılaştırıyor

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Sofokles'in Antigone'da savunduğu gibi AŞK 💞 yenilmezdi.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANT.jpg


Senato kararı olmadan İmparator Hadrian'ın Kararları.

Antinous'un MS 130 Ekim'inde Nil'de kazara boğularak ölmesi Hadrian için ağır bir darbe oldu, çünkü Antinous yaklaşık beş yıldır onun yakın arkadaşı ve sırdaşıydı ve imparatora Mart ayında başlayan büyük imparatorluk turu boyunca eşlik etmişti.

Hadrian'ın Sabina ile evliliği mutsuzdu ve Antinous, Hadrian'ın hayatı boyunca onunla en derinden bağ kurmuş gibi görünen tek kişi olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle imparator Hadrian'ın Antinous'un bir tanrı olarak Roma panteonuna yükseltilmesi ve öldüğü yere bir şehir inşa edilmesi gerektiğine karar vermesi şaşırtıcı değildir.

Ancak en beklenmedik şey, genç adamı Senato'ya danışmadan tanrılaştırması ve Antinous'un imajının imparatorluk çapında antik sikkeler üzerinde darb edilmesini emretmesiydi. Tanrılaştırılmış Antinous adına darb edilen antik sikkeler önemliydi. Toplamda otuzdan fazla antik kent, onun resmini taşıyan bronz antik sikkeler darb etmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANT2.jpg


Antinous'un pek çok büstü ve heykeli, Roma dünyasının dört bir yanındaki şehirlere dikilmiştir. Sayısız büstü, heykeli ve oyulmuş görüntüyü yaratmak için imparator Hadrian, Greko-Romen sanatının son bağımsız yaratımı olarak tanımlanan Antinous'un melankolik güzelliğini ve tarzını sürdürmek için Yunan heykeltıraşlara başvurmuştur. Antinous'un tüm görüntüleri, dağınık bukleler, mükemmel bir Helenik nasion ve anında tanınmasını sağlayan mahzun bir bakış dahil olmak üzere belirli belirgin özellikleri paylaşmaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANT5.jpg

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANT4.jpg