Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hekatomnos Dönemi Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
470
Hekatomnos satrabı olduğu çoğrafyada önemli bir hükümdardı Hisarbaşı tepesinin doğu yamacında bulunan mezar m.ö 4 yüzyıla tarihlenir keşfedilen mezar antik çağ dünyasının en önemli mezar anıtlarından biridir Günümüze mozole kavramını taşıyan ve dünyanın yedi harikasından birisi olan halikarnasus mozalesinin atası kabul edilir.yapılan arkeolojik restorasyonlarda ve incelemelerde bir adet ender antik sikke keşfedildi.

antiksikkelernumizmatik.jpg


Keşfedilen antik sikke bu bölgede ilk defa rastlanılan bir buluntudur ayrıca çalışmalarda bulunan uzmanların açıklamalarına göre Anıt Mezar; 91 x 110 metre boyutundaki büyük terasın ortasındaki 29,4 x 36 metre taban alanında, 3 metre yüksekliğindeki üst podyumun üzerinde yükselir. Taban ölçüleri Hekatomnos'un oğlu mausolosun adına yapılan halikarnasus mozolesi ile aynı boyutlardadır.

Mezar odasındaki duvar resimleri ve lahit üzerindeki kabarmaları dönemin sanat algısı ve düzeyini göstermesi açısından önemlidir. Ön yüzünde Hekatomnos'un sunu veya bir veda sahnesiyle betimlendiği; arka yüzünde ise oğlu Maussollos aslan avındayken betimlendiği Hektamnos Frizli Lahdi, büyüklüğü, niteliği ve sahibinin kişiliği nedeniyle Anadolu'daki tek örnektir. Lahit odası ise Klasik çağın zirvesindeki duvar resimleriyle kaplıdır. Mezarın çevresindeki yazıtlarda 121 satırlık bir şiir bulunmuştur. Klasik antik dönemin en uzun şiiri kabul edilen şiir hükümdara hitaben yazılmıştır.