Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hyde Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Hyde Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hyde.jpg


Antik dönem ismi Hyde olan antik kent günümüz Konya ilinin Emirgazi ilçesine bağlı olan Gölören ve Oymalı köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Roma dönemi imparator Antoninus Pius döneminde Kilikia Eyaleti'ne dahildir. MS 2. yy'da Lykaonia Birliği'ne bağlı olarak sikke darbı yapmıştır. Hyde şehri hakkında sahip olduğumuz tek bilgi, çok nadir bulunan 2. Yüzyıl sikkelerinden gelmektedir. Plinius'un, buranın Galatya ile Kapadokya arasındaki sınırda yer aldığını anlatan kısa bir yazısı mevcuttur. Hyde muhtemelen nehirlerin olmadığı ancak bazı göllerin bulunduğu Konya platosunda yer alır. Antik kent sikkelerinin arka yüzünde gösterilen tanrının bir göl tanrısı olması muhtemeldir.

Antik kent sikkelerinin arka yüzlerindeki lejantlar ayrıca şehrin kendisini kutsal olarak adlandırdığını ve Lykaonian Koinon'un bir parçası olduğunu da anlatır. ΥΔΗС ΙƐΡΑС ΚΟΙΝ ΛΥΚΑΟ.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Hyde antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D34 (6).jpg