The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Hydisos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
Hydisos [Ὑδισσός] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Hydisos [Ὑδισσός] olan antik kent günümüz Muğla/Milas ilçesine bağlı olan Karacahisar bölgesinde İki tepe üzerinde kurulu olan antik Karya kentidir. Hydisos [Ὑδισσός] Antik Kenti polis [şehir devleti] ve Delos Birliği'nin bir üyesidir.

Şehrin baş tanrısı Zeus'un kült sıfatlarından biri olan Zeus Areios'dur [Ἀρεῖος]. Ἀρεῖος/Areios Savaşçı Tanrı veya Ares gibi anlamına gelmektedir. Antik sikkeler üzerinde sakallı olarak ve miğferli bir büst olarak veya bütün silahlarını kuşanmış halde ayakta tasvir edildiği görülmektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Hydisos [Ὑδισσός] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.