The title of the page

İasos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
İasos [Ἰασός] Antik KentiAntik dönem ismi İasos [Ἰασός] olan antik kent günümüz Muğla - Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyü sınırları içerisinde Güllük Körfezi'ndeki küçük bir koyun bitiminde bir yarımada üzerinde kurulmuştur.Antik kentin adı aynı zamanda Balıkçı Köyü olarak da geçmektedir. Antik dönemde bir ada olan İasos [Ἰασός] Antik Kenti günümüzde ana karaya bağlı durumdadır.Strabon, antik kentte bulunan balık pazarını şu şekilde anlatmaktadır; Şehirde resital veren bir müzisyenin dinletisi sırasında . Balık pazarının açıldığına işaret eden çanlar çalar ve bu sesi duyan herkes resitalin bitmesini beklemeden çıkıp giderler, yalnızca çanlar çaldığı sırada eliyle kulaklarını kapatmış olan ve kulakları ağır işiten bir ihtiyar kalmıştır. Müzisyen ihtiyar adama teşekkür eder ve çan sesini duyan herkesin resitali terk ettiğini söyler. Bunun üzerine çanların çaldığını duyan ihtiyar adam da teşekkür ederek balık pazarına gider. Antik kentte yapılan kazılarda toprağa gömülü olarak bulunan alanın Strabon’un bahsettiği balık pazarı olduğu anlaşılmıştır. Bundan dolayı burası balık pazarı olarak adlandırılmıştır.
İasos antik kentinde geçen bir efsane Hermias adındaki bir çocuğun yunus balığı ile olan arkadaşlığını anlatır. Denizde yüzerken kaybolan Hermias günler sonra balıkçılar tarafından bir yunus üzerinde görülür. Yıllar boyunca devam eden bu dostluk sırasında Hermias çok mutludur. Karşılaştığı balıkçılara sürekli el sallayarak bu memnuniyetini belli eder. Bir gün Hermias’ın ölüsü arkadaşı olan yunus tarafından İasos’a getirilir. Hermias’ı kıyıya getiren yunus balığı da kendini kıyıya atar ölümünde bile dostunu yanlız bırakmaz.

Yaşlı bir Güllük'lü şöyle demiş işte gerçek dostluk budur. Birlikte oynarken yüzgecinin boynunu kestiği Hermiyas'ın ölümü yunusu da ölüme götürmüş. O, dostunu hiç bir koşulda yalnız bırakmamış. Yaşamda da, ölümde de birlikte olmayı kabul etmiş. Bundan etkilenen o zamanın Güllük halkı Hermiyas'la yunusun altından yontusunu yapmışlar. Onları ölümsüzleştirmişler. İnsanoğlu ve yunus balığı arasındaki dostluğun sembolü olarak günümüz Selçuk Müzesi'nde sergilenen yontu heykelcik bu anının simgesidir aynı zamanda antik kent sikkeleri üzerinde yunus balığı üzerinde Hermiyas tasvirleri görülmektedir.

Antik kaynaklarda yer alan başka bir efsaneye göre de Hermias’ın yunus balığı ile dostluğunu o bölgeden geçmekte olan Büyük İskender öğrenir. Genci yanına alarak Babil şehrine götürür. Burada adına büyük bir anıt bulunan denizler tanrısı Poseidon’un tapınağında ruhani görevli olarak çalışmasını sağlar. Babil’deki tüm yaşantısı rahatlık ve mutluluk içerisinde geçer.

Antik kentte darb edilen antik sikkeler arka yüzlerde Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler İasos [Ἰασός] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
85
Beğeni
294
bende hep yunus simgeli sikkeleri merak ederdim böyle hüzünlü bir hikayesi varmış etkileyici teşekkürler @Ares
 

Hera

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
21
Beğeni
83
Her sikke görseli bir hikaye barındırıyordu dostluk hikayesi ve sikkelere yansıması çok etkileyici👍
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.