The title of the page

Ionia Erythrai Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
Erythrai [ Ἐρυθραί ] Antik Kenti Hemistater Kategorisinde Olan Antik SikkeErythrai [ Ἐρυθραί ] günümüz İzmir - Çeşme ilçesine bağlı Ildırı köyü bölgesinde yer almaktadır.

Sikke ön yüzde sekiz sivri yapraklı bir dış halkadan ve merkezi bir topak etrafında sekiz yuvarlak taçyapraktan oluşan bir iç halkadan oluşan, yukarıdan görülen yükseltilmiş bir nilüfer çiçeği ile süslenmiş yükseltilmiş güneş sembolü.
Arka tip quadripartite incuse.

Nilüfer çiçeği, fiziksel davranışı nedeniyle güneşin sembolik bir temsili olarak alındığı Mısır sanatı ve efsanesinde köklü bir kullanıma sahip olmasına rağmen, Yunan mitolojisinde yalnızca ara sıra görünmektedir. Mısır yaratılış mitinde nilüfer, kaostan kendiliğinden oluşan ilk şeydi ve güneşin kendisi de ilk gün nilüferden doğdu.

Tüm bu sikkelerde lotus çiçeği başlangıçta tesadüfi görünebilir, ancak tüm türlerdeki ortak özelliği aksini gösterir, açıkça tüm bu farklı tasarımları birbirine bağlayan türün ana unsuru olarak görülmektedir.

MÖ altıncı yüzyılda Akdeniz'in doğu kıyı bölgeleri, ticaret ve nüfus dağılımının bir sonucu olarak yayılan Mısır dini inançlarına uzun zamandır aşinaydı. Nilüferin Mısır anlamında Yunan kültürüne ima edilmesi, Zeus'un Karia, Mysia ve Kilikia [diğerlerinin yanı sıra] antik sikkelerinde taşıdığı nilüfer uçlu asada belirgindir, Yunan panteonu Zeus'un baş tanrısı olan tanrı Ra.

Lotus'un burada çok değerlikli bir sembol olarak ortaya çıkışı, en iyi şekilde, aynı anda hem güneşsel hem de ilahi bir yönü temsil eden asimile edilmiş Mısır inançları bağlamında ve aynı zamanda darphane şehrinin konumuna açık bir ima olarak anlaşılabilir.
Diğer güneş sembollerinin yukarıda belirtilen tipler üzerindeki yaygınlığı, özellikle At sadece Doğu'da değil, aynı zamanda Kelt ve Germen kabileleri arasında bir güneş sembolü olarak kabul edilir. Aslan her zaman güneşle ilişkilendirilir ve güneşe gözlerini kırpmadan bakabileceğine inanılmaktadır.

Yunanca Aνατολή/Anatole Doğu' veya kelimenin tam anlamıyla gün doğumu anlamına gelen ve Küçük Asya'nın batı kıyısındaki İyon kolonilerine atıfta bulunan Anadolu olarak adlandırdığımız bölgeyi belirttiği anlaşılmaktadır.

Güneş sembolojisinin bu tür bir üstünlüğü gerçekten de yalnızca bu metale uygundur ve aslında antik sikkelerin bileşiminin açık bir ifadesidir. Yunanca, elektrum sözcüğü ἤλεκτρον-ἠλέκτωρ [Elektōr] parlayan güneş kelimesinden türetilmiştir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.