The title of the page

Ionia Klazomenai Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Klazomenai Antik Kenti [ Κλαζομεναί ]Antik dönem ismi Klazomenai [ Κλαζομεναί ] olan antik kent günümüz İzmir / Urla ilçesi sınırları içerisinde bulunan İyon kentidir. Klazomenai [ Κλαζομεναί ] antik kenti on iki İyonya kenti arasında anılır. Klazomenai [ Κλαζομεναί ] antik kentinin kalıntıları bugün Urla ilçesinin İskele Mahallesi'nde, denize komşu olan tarlalarda ve kıyıya yakın Karantina Adası üzerinde bulunmaktadır.

Phlios ve Kleonai'den gelen kolonistler tarafından yerleşik olan Klazomenai [Κλαζομεναί] antik kenti, İyon Birliği'nin bir üyesidir ve aslen anakarayı Erythrai'nin [ Çeşme - Ildırı Köyü ] üzerinde durduğu yarımadaya bağlayan kıstak üzerinde durmaktaydı. Perslerin istilasından korkan sakinleri, körfezin küçük adalarından birine çekilerek orada şehirlerini kurmuşlardır.

Klazomenai [ Κλαζομεναί ] antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde Zeus tasviri.

Arka tip kısa tunik ve çizme giyen tek göğsü açık amazon. Uzun asa ve bipennis tutuyor.

Sağda ΔIOΣ ΣOTHPOΩ - DIOS SOTEROS lejantı.

Solda EΠIΦANOYΣ - EPIPHANOUS lejnatı.

Altta antik kent ismi KΛAZO - KLAZO.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.