Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ionia Kolophon Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Kolophon [Κολοφών] antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_I01.jpg


Sikke ön yüzde Apollo.
Arka tip defne çelengi içinde Apollo Clarius ayakta önünde lir.
Solda antik kentin ismi ΚΟΛΟΦΩΝΙΩΝ - KOLOPHONION lejantı.

Antik dönem ismi Kolophon [ Κολοφών ]olan antik kent günümüz İzmir - Menderes ilçesine bağlı olan Değirmendere köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Deniz kenarında kurulmayan tek İyon yerleşimidir. Kolophon [ Κολοφών ] antik kenti 12 İyon şehrinden biridir. Antik kentte darb edilen antik sikkeler'den anlaşıldığı üzere Kolophon [ Κολοφών ] antik kenti M.Ö. 4. yy.’da büyük ve görkemli bir kenttir. Kentin savunma sistemini oluşturan surlar, M.Ö. 4. yy’a tarihlendirilmekte ve doğal kaya oluşumlarından da faydalanarak kenti çevreleyen tepeler üzerinde aralıklarla takip edilebilmektedir. Antik kent üç tepe ile aralarındaki vadiler üzerindedir.

MÖ 7 yüzyılın ilk yarısında, efsaneye göre taktığı yüzükle istediği zaman görünmez olabilen ve böylelikle Lidya'nın kralı olan Gyges, Kolophon [ Κολοφών ] antik kentini kontrolü altına almıştır. Daha sonra Perslerin kontrolü altına giren kent, bu tarihten sonra önemini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Büyük İskender'in sayesinde tekrar özgürlüklerine kavuşmuş olan Kolophonlular, Büyük İskender ölümünden sonra, Büyük İskender'in komutanı Lysimakhos tarafından Efes'e [Ephesos] göç etmeye zorlanmışlardır.

Antik sikkenin arka yüzü, Clarus'ta, Notion bölgesi yakınında bir tapınağı olan Apollo Clarius'u tasvir etmektedir. Clarus, Homeros'un Artemis İlahileri'nde bahsedildiği gibi, Yunan tarihinin çok gerisinde var olduğu anlaşılan kehaneti ile Yunan dünyasında ünlüydü.

Bu kahin, kehanetlerini, çoğu günümüze ulaşan Apollon Tapınağı'nın altındaki karanlık, mahzen benzeri bir adytonda iletti. Tapınağın altındaki dar, tonozlu labirentimsi koridorlar, tıpkı liriyle birlikte Apollon'un devasa bir heykelinin kaidesi ve parçaları gibi durmaktadır. Kısmen restore edilmiş olan bu heykelin yüksekliğinin yedi metreden fazla olduğu anlaşılmaktadır. Kutsal alanın anıtsal girişi 1905'te keşfedildi ve 1950 ile 1961 arasında ünlü Dor Tapınağı ile birlikte bir dizi önemli adanmış anıt kazılmıştır.

Kolophon çok eski bir şehirdir ve İyon Birliği'nin on iki şehrinin en eskilerinden biriydi. Bu şehirlerin en güçlüsüydü ve MÖ 7. yüzyılda Lidyalı Gyges tarafından fethedilene kadar süvarileri ve sakinlerinin lüks yaşam tarzıyla ünlüydü. Kolophon daha sonra düşüşe geçti ve Ephesos [Efes] tarafından hızla gölgede bırakıldı.

430'da Kolophon antik kenti Persler tarafından fethedilmiştir. Şehirde yaşayan birçok Kolophonlu, daha sonra Yeni Kolophon, Denizde Kolophon veya kısaca Kolophon olarak anılacak olan Notion'a kaçıp oraya yerleşmiştir. Eski şehir, Lysimachos tarafından yakınlardaki Lebedos'u yok edip zorla boşalttığı sırada yıkılmıştır.