Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Isaura Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Isaura [Ἰσαυρα] Antik Kenti

Antik dönem ismi Isaura [Ἰσαυρα] olan antik kent günümüz Konya/Bozkır ilçesi Ulupınar köyü sınırlarında kıyı uzantısında Kilikya ile sınır komşusu olan antik kenttir. Günümüzde antik kent Zengibar Kalesi olarak da geçmektedir.

Başkent Isaura [Isaura Vetus veya Isaura Palaea olarak da bilinir [Eski Isaura] ]. Strabon; antik kentin Romalılar tarafından Galatyalı Amyntas'a bırakıldığını ve Amyntas tarafından yeni bir yerde yeniden inşa edildiğini, kentin ismini ise Isaura Nea [Yeni Isaura] olarak adlandırıldığından bahsetmektedir. Antik çağda günümüz Lykonia bölgesine bağlı olan Konya İli'nin güneydoğu kısmı İsauria [Ισαυρία] bölgesi olarak geçmektedir. Bu bölgenin başkenti ise Isaura [Ἰσαυρα] Antik Kenti olmaktadır. Bölge Kilikya ve Lykonia arasında yer almaktadır.

Eski bir yazıtta antik kent hakkında kent güçlü surlarla çevrili olduğunu ve Hellenistik dönemin başlarında Perdikkas [Περδίκκας - İskenderin Generallerinden birisi] komutasındaki bir orduya karşı uzun süre direnmiş ancak teslim olmayan İsauralılar şehirleriyle birlikte kendilerini de ateşe vermişlerdir yazmaktadır. Şehrin düşüsü sırasında çok miktarda altın ve gümüşün yağmalanması aynı zamanda şehrin zenginliğinide göstermektedir. Tekrar inşa edilen antik kent bu sefer Romalı General Publius Servilius Vatia Isauricus tarafından ikinci kez yıkılmış ve o zamandan beri bir harabe yığını olarak kalmıştır. Romalı General Publius Servilius Vatia'ya İsaura'nın tepe kabilelerine karşı kazandığı zaferlerden dolayı Isauricus takma adı verilmiştir. Antik kent Pompey tarafından Kilikya'ya ve imparator Augustus döneminde ise Roma'nın Galatya eyaletine alınmıştır. Isaura [Ἰσαυρα] Antik Kenti aynı zamanda iki defa tahta geçmiş olan Bizans [Doğu Roma] İmparatoru Zeno'nun doğum yeridir. Dominus Noster Flavius Zeno Perpetuus Augustus.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS.jpg


Isaura [Ἰσαυρα] antik kentinde darb edilmiş Bizans İmparatoru Heraclius'a ait antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS2.jpg


Antik Sikkeler Nümizmatik

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler İsaura [Ἴσαυρα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_ıs3 (8).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMİATİK_IS8 (10).jpg