Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İtalya'da Gizemli Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Keşfedilen bu resimde görülen antik sikke ilk olarak MÖ 540 yılında italyanın güney şehirlerinden Metapontum antik kentinde darb edilmiştir. Sikkenin iki tarafında aynı tasvir bulunuyor ama arka taraftaki şekil içine çökmüş ve öndekinin negatifi gibi görünüyor. Ayrıca bu sikkenin döneminde yüz yıldan uzun bir süre boyunca kullanıldığı düşünülüyor.

3711485.jpg


Antik Yunan çağında itayanın şehrilerinden biri olan Metapontum hakkında çok net bilgiler bulunmuyor sikkenin gizemli üretim tekniğinin uygulaması oldukça zor görünüyor. Sikkeler birçok tartışmaya konu oldu ama hala tam olarak açıklanamadı ve nasıl yapıldıkları sorusunu cevaplandırmak için Avustralya’da bir araştırma Üniversitesi ve Nükleer Bilim ve Teknoloji Organizasyonu üyeleri bir araya geldi.

Antik sikke üretimiyle ilgili günümüze kalan hiç yazılı kaynak ya da çizim yok. Antik Yunan dönemi darb tekniklerinden günümüze sadece 3 ya da 4 sikke kalıbı örneği kaldı. Bu yüzden bu konuda öğrenilen bilgiler, sikkelerden edinilen bilgilerle sınırlı kalıyor. Nötron analizleriyle yapılacak araştırmaların, bu ilk sikkenin yapım teknolojisini aydınlatacağı umuluyor.