Antik Sikkeler Nümzimatik

Kabyle Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,044
Beğeni
12,117
Cabyle/Kabyle [Καβύλη] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NB.jpg


Antik dönem ismi Kabyle [Καβύλη] olan antik kent, Tonsus nehri üzerinde, antik Trakya'nın iç kısmında, günümüz Yambol/Yanbolu ili sınırları içerisinde bulunan Kabile köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Edirne ile komşudur. Antik kent Calybe veya Kalybe [Καλύβη] olarak da bilinmektedir. Antik kent Diospolis [Διὸς Πόλις] ve Goloe [Γολόη] isimlerinide kullanmıştır. MÖ 341'de Kabyle [Καβύλη], Makedon II. Philip'in ordusu tarafından fethedilmiş ve daha sonra Büyük İskender İmparatorluğu'na dahil edilmiştir. MÖ 3. yüzyılda tekrar Trakyalılar tarafından yönetilmiştir. Antik kent MÖ 3. ve 2. yüzyıllar arasında önemli bir ticaret ve askeri merkezidir. MÖ 71'de Marcus Lucullus tarafından fethedildikten sonra Roma İmparatorluğu'nun bir parçası oldu ve MÖ 45'ten sonra Roma'nın Trakya eyaletine dahil edilmiştir.

Galya[Kelt] Tylis [Trakya] Krallığı'nın son kralı Kavaros ve kral Skostokos II'ye ait Kabyle [Καβύλη] antik kentinde darb edilmiş olan antik sikkeler mevcuttur. Skostokos sikkelerinde arka tiplerde at üzerinde binici tasvirleri, Kavaros sikkelerinde ön yüzlerde Apollo tasvirleri ve arka yüzlerde Athena ile birlikte BAΣIΛEΩΣ KAYAPOY/BASILEOS KAVAROU lejantları görülmektedir Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kabyle [Καβύλη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,044
Beğeni
12,117
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,044
Beğeni
12,117
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KABYLE (10).jpg