Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kapadokya Kralı Ariarathes I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Kapadokya Kralı Ariarathes'e ait günümüz Sinop/Sinope antik kentinde darb edilmiş Drahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KP1.jpg


Sikke ön yüzde saçları sakkos içinde, üçlü pandantif küpe ve kolyesi ile su perisi.
Arka tip deniz kartalı altta yunus.
Altta Aramice Ariarathes lejantı.

Ariarathes I [Ἀριαράθης] Kuzey Kapadokya eyaletinin [satraplık] son Ahameniş Pers valisi [satrap]. Ariarathes antik sikkelerinde aslan, geyik, balık yakalayan kartal, savaşçı gibi kutsal tasvriler, Aramice Ariarath ve Eusebeias lejantları görülmektedir. MÖ 322'de Büyük İskenderin genarellerinden Makedon Perdiccas [Περδίκκας] tarafından yakalanmış ve idam edilmiştir.

Ariarathes, Kapadokya satrapı I. Ariamnes'in oğlu ve Pers kralı III. Darius'un sadık bir destekçisiydi. Büyük İskender'in İran'a karşı yürüttüğü sefer sırasında Kapadokya'yı fethetmesine ve oraya bir vali atamasına rağmen, İskender'in ölümü sırasında Ariarathes bir şekilde Kapadokya'nın ilk kralı olarak yeniden iktidara geldi ve hatta krallığı orijinal sınırlarının ötesine genişletmiştir.

Büyük İskender'in MÖ 323'te ölümünden sonra Perdikkas, Eumenes'i Kapadokya valisi olarak atadı ve Ariarathes teslim olmayı reddedince Perdikkas ve Eumenes ona savaş açtı. Ariarathes, MÖ 322'de birçok akrabasıyla birlikte yenildi, esir alındı ve çarmıha gerilmiştir.