The title of the page

Kebren Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,934
Beğeni
9,801
Kebren [ Κεβρήν ] Antik KentiAntik dönem ismi Kebren [ Κεβρήν ] olan antik kent günümüz Çanakkale / Bayramiç ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çaldağ köyü bölgesinde Çalı Dağı olarak bilinen tepenin üzerinde bulunmaktadır. Antik kentin etrafını çevreleyen uzunluğu 3,5 kilometreyi bulan sur duvarları mevcuttur. Troia Hazinelerini bulduktan sonra yurt dışına kaçıran Heinrich Schliemann’ın da 1882 yılında Kebrene Antik Kenti’nde kazı yapıp gümüş ziynet eşyaları çıkardığı bilinmektedir.

M.Ö. 400’de Kebren [ Κεβρήν ] antik kenti kadın satrap Mania [Μανία] yönetimine girmiş ve 339’da da Spartalı Komutan Derkylidas’a boyun eğmiştir. M.Ö.334’de Büyük İskender’in Granikos savaşındaki galibiyeti ile bölge Büyük İskender’in hakimiyetine girmiş, ölümünden sonra generallerinden Lysimakhos [Λυσίμαχος] yeni kurulan Alexandria Troas antik kentini büyütmek için Kebrene halkını buraya zorla iskan ettirmiştir. M.Ö. 310 yılında Alexandria Troas kentinin kurulması ile Antigonos tarafından Kebrene halkının da bu kente taşınması ile antik kent önemini yitirmiş ve kent terk edilmiştir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kebren [ Κεβρήν ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,934
Beğeni
9,801
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.