The title of the page

Knossos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Knossos [Κνωσός] Antik KentiAntik dönem ismi Knossos [Κνωσός] olan antik kent, günümüz Girit adasında Minos Uygarlığı'na başkentlik yapmış antik kenttir. Girit'teki en büyük Tunç Çağı arkeolojik alanıdır ve Avrupa'nın en eski şehri olarak bilinmektedir.
Knossos [Κνωσός] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikkeler üzerinde adanın sembolü Labirent tasviridir. Antik sikkeler üerinde görülen Labirent tasvirinin hikayesi şu şekildedir. Girit Kralı Minos, güçlü bir beyaz boğayı deniz tanrısı Poseidon'a kurban etmesi için dua etmiştir. Tanrı dileğini yerine getirmiş ancak Kral Minos, hayvanın güzelliğinden etkilenerek onu korumaya karar vermiştir. Bu amaçla tanrıya bir başka boğa daha kurban etmiştir. Poseidon bundan hoşlanmadı ve kralı cezalandırmaya karar verdi. Daha sonra Kral Minos'un kendisi için sakladığı boğaya Girit Kraliçesi Pasiphae/Pasife aşık oldu. Birliklerinden korkunç bir canavar doğdu. Bu canavarın adı Antik Yunan mitolojisinde yarı insan ve yarı boğa olan Minotor. Kral Minos Daedalus'a büyük bir labirent inşa etmesini emretti ve Kral Minos, Minotaur'u labirentin merkezine yerleştirdi. Labirent, Antik Yunan Sikkelerinde en kolay tanınan sembollerden biridir.

Milattan önce 1900 yılı civarında yapılmaya başlanan Knossos Sarayı, antik kentin en önemli yapısıdır. Saray çok sayıda avlu ve odalardan oluştuğu için labirenti andırmaktadır. Theseus ve Minotor canavarı efsanesine konu olmuştur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Knossos [Κνωσός] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.