The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Komana Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
Komana [Κόμανα Ποντική] Antik KentiAntik dönem ismi Komana veya Pontik Komana [Κόμανα Ποντική] olan antik kent günümüz günümüz Tokat/Kılıçlı köyü bölgesinde Dazimonitis [Kazova] Ovasının ortasında İris [Yeşilırmak] Irmağının iki yakasında kurulmuştur. Yeşilırmak'ın verimli alüvyonları sayesinde zengin bir ekonomiye sahip olmuştur. Antik kentte Ay Tanrıçası'na tapımı vardır. Tapınakta hizmet gören köle sayısının 6000 kişiden az olmadığı antik kaynaklarda yazmaktadır. Tokat sınırları içerisinde, Hellenistik Dönem’de faaliyet gösteren iki tane tapınak devleti bulunmaktadır. Bunlardan daha büyük olanı Komana, Ana Tanrıça Ma’ya ithafen yapılmış, Kapadokya tipi bir mabettir.İoannis Hrisostomos [Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος] Konstantinopolis'ten sürgüne Aladağlar'da bulunan Cocysus şehrine giderken Komana [Κόμανα Ποντική] antik kentinde ölmüştür. İoannes Hrisostomos [Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος] vaiz ve önemli bir Kilise Babasıdır. Vaaz yeteneğinden dolayı Altın Ağız unvanı almıştır.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Komana [Κόμανα Ποντική] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.