The title of the page

Korakesion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Korakesion [Κορακήσιον] Antik KentiAntik dönem ismi Korakesion [Κορακήσιον] olan antik kent günümüz Antalya/Alanya ilçesidir. Toros Dağları'nın altında Akdeniz'e uzanan küçük bir yarımada üzerindeki doğal stratejik konumu nedeniyle Korakesion [Κορακήσιον], Ptolemaios, Seleukos, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları da dahil olmak üzere birçok imparatorluğun Akdeniz merkezli bir kalesi olmuştur. Luvi dilinde nokta/çıkıntılı şehir anlamına gelen Korakassa olarak bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu döneminde, Yunanca güzel/ince dağ anlamına gelen Kalonoros veya Kalon Oros olarak bilinmektedir. Latince Coracesium. MÖ 2. yüzyılda Seleukos İmparatorluğu'nun bir Yunan kralı olan Muhteşem [Ό Μεγαλοπρεπής] lakabı ile bilinen Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων] antik kentin yöneticisidir.

MÖ 1. yüzyılda korsanlık faaliyetleri Roma Cumhuriyeti için tehdit olunca Pompey [Gnaeus Pompeius Magnus] bölgeye sefer düzenlemiş ve korsanlık faaliyetlerine son vermiş, Korakesion [Κορακήσιον] antik kentinin savunma duvarlarını yıktırmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Korakesion [Κορακήσιον] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.