The title of the page

Korakesion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Korakesion [Κορακήσιον] Antik KentiAntik dönem ismi Korakesion [Κορακήσιον] olan antik kent günümüz Antalya/Alanya ilçesidir. Toros Dağları'nın altında Akdeniz'e uzanan küçük bir yarımada üzerindeki doğal stratejik konumu nedeniyle Korakesion [Κορακήσιον], Ptolemaios, Seleukos, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları da dahil olmak üzere birçok imparatorluğun Akdeniz merkezli bir kalesi olmuştur. Luvi dilinde nokta/çıkıntılı şehir anlamına gelen Korakassa olarak bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu döneminde, Yunanca güzel/ince dağ anlamına gelen Kalonoros veya Kalon Oros olarak bilinmektedir. Latince Coracesium. MÖ 2. yüzyılda Seleukos İmparatorluğu'nun bir Yunan kralı olan Muhteşem [Ό Μεγαλοπρεπής] lakabı ile bilinen Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων] antik kentin yöneticisidir.

MÖ 1. yüzyılda korsanlık faaliyetleri Roma Cumhuriyeti için tehdit olunca Pompey [Gnaeus Pompeius Magnus] bölgeye sefer düzenlemiş ve korsanlık faaliyetlerine son vermiş, Korakesion [Κορακήσιον] antik kentinin savunma duvarlarını yıktırmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Korakesion [Κορακήσιον] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.