The title of the page

Korydalla Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,455
Beğeni
11,573
Korydalla [Κορύδαλλα] Antik Kenti

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Antik dönem ismi Korydalla [Κορύδαλλα] olan antik kent günümüz Antalya/Kumluca ilçesine bağlı olan Hacıveliler köyü bölgesinde bulunan antik Likya kenttir. Corydala, Corydalla ve Korydala olarak da bilinmektedir.

Korydalla [Κορύδαλλα] antik kentinde 1963 yılında kadın çobanın keçileri otlatırken ayağının çukura saplanması sonucu Sion hazineleri veya Kumluca Hazinesi tesadüfen ortaya çıkmıştır. MS 6’ncı yüzyıla ait olduğu belirlenen Bizans Kilisesi kalıntıları içinden çıkarılan eserlerin büyük çoğunluğu yağmalanarak yurt dışına kaçırılmıştır.

antik sikkeler nümizmatik1.jpg
antik sikkeler nümizmatik2.jpg
antik sikkeler nümizmatik3.jpg
antik sikkeler nümizmatik4.jpg
antik sikkeler nümizmatik5.jpg
antik sikkeler nümizmatik54.jpg


Antik kente ait bulunmuş fazla antik sikke yoktur. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Korydalla [Κορύδαλλα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_cz3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_cz3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_cz3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_cz3 (1).jpg
 

Ercom

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
17
Beğeni
69
Muhteşem eserlerrrr teşekkürler @Antik Sikkeler
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
tarihin antik medeniyetlerin gizemli ve muhteşem eserleri net görseller eşliğinde karşımızda duruyor takdir etmemek hayran olmamak elde değil teşekkürler
@Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.