The title of the page

Korydalla Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Korydalla [Κορύδαλλα] Antik Kenti

Antik dönem ismi Korydalla [Κορύδαλλα] olan antik kent günümüz Antalya/Kumluca ilçesine bağlı olan Hacıveliler köyü bölgesinde bulunan antik Likya kenttir. Corydala, Corydalla ve Korydala olarak da bilinmektedir.

Korydalla [Κορύδαλλα] antik kentinde 1963 yılında kadın çobanın keçileri otlatırken ayağının çukura saplanması sonucu Sion hazineleri veya Kumluca Hazinesi tesadüfen ortaya çıkmıştır. MS 6’ncı yüzyıla ait olduğu belirlenen Bizans Kilisesi kalıntıları içinden çıkarılan eserlerin büyük çoğunluğu yağmalanarak yurt dışına kaçırılmıştır.

Antik kente ait bulunmuş fazla antik sikke yoktur. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Korydalla [Κορύδαλλα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Ercom

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
17
Beğeni
72
Muhteşem eserlerrrr teşekkürler @Antik Sikkeler
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
tarihin antik medeniyetlerin gizemli ve muhteşem eserleri net görseller eşliğinde karşımızda duruyor takdir etmemek hayran olmamak elde değil teşekkürler
@Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.