Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kranion Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Kranion Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKEKLER NÜMİZMATİK_Kranion.jpg


Cranii, Kranioi ve Krane olarak da bilinen Kranion antik kenti, Yunanistan'ın altıncı en büyük adası ve İyonya Denizi'nin en büyüğü olan ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ-Kephallenia [günümüz Kefalonya] adasında bulunan antik kenttir. Kephallenia adası, anakaradaki Elis şehri ile ilişkiliydi ancak bağımsız olarak işlev görüyordu. Klasik Dönem'de Kephallenia dört şehri nedeniyle bir tetropolis olarak biliniyordu. Batı yarımadasındaki Pale [Paliki], Koutavos Körfezi yakınındaki batı kıyısındaki Kranion, doğu tarafında ise Same ve Pronni antik kentleri.

Mitolojiye göre ada, adını Mycenae'li Amphitryon'un Taphians ve Teleboan'lara karşı savaşında yardım eden mitolojik figür Kephalos'tan almıştır. Yardımına karşılık Amphitryon, Kephalos'a o zamanlar Samos adı verilen ve daha sonra Kephallenia olarak anılacak olan bir ada hediye etmiştir. Kephalos'un dört oğlunun adadaki dört şehri kurduğuna inanılır. Kephallenia'nın antik sikkeleri ada üzerinde bulunan dört poleis'inden [Şehir] Kranion, Pale, Pronnoi ve Same ile bilinmektedir. Adanın ilk sikke darbı MÖ 5. yüzyılın sonlarında Kranion antik kentinde başlamıştır.

Şehirlerin hiçbiri gümüş fraksiyonlarından daha büyük antik sikke darbı yapmıyordu. Bu da şehirlerinin İtalya ile Yunanistan arasındaki ticarette yer almasına rağmen antik sikkelerin önemli bir rol oynamadığını ve antik sikkelerin öncelikle yerel kullanım için olduğunu göstermektedir. Kefalenya'nın antik Yunan sikkeleri, MÖ 189 dolaylarında Romalıların gelişiyle sona ermiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ-Kephallenia adası Kranion antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (9).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Cranion (15).jpg