Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kudüs'teki Tapınak Dağı Eteğinde Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Kudüs'te, Tapınak Dağı'nın eteğinde arkeologlar nadir bir bronz para keşfettiler. Roma yonetimindeyken yahudiler Simon Bar Kochbi liderliğinde Roma İmparatorluğu'na karşı ayaklandığında insanlar varlıklarını saklamaktaydılar.
Bu keşfedilen antik sikkenin bir tarafında bir asma resmi ve bir yazıt var. İsrail'in özgürlüğünün ikinci yılı'na itaf ediyor. Sikke arka yüzde bir hurma ağacı ve başka bir yazıt vardır

İsrail Eski Eserler Dairesi arkeologlarına göre bu gerçekten olağanüstü bir keşif. Kudüs'te bulunan 22.000 madeni paradan sadece 4'ü çatışma yıllarına tarihleniyor. Ancak daha önce Kudüs şehrinin adını taşıyan herhangi bir sikke bulunamamıştır.

34242.jpg


Arkeolog Moran Hagby ve Dr. Joe Uziel'e göre madeni paralar muhtemelen isyanın bastırılmasına katılan 10. lejyonun Romalı lejyonerleri tarafından Kudüs'e getirildi ifadesini kullandı.