Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kuşan İmparatorluğu Vima Kadphises Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Kuşan İmparatorluğu Vima Kadphises Sikkeleri | BACIΛЄYC OOh MO KAΔΦIChC


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Vima Kadphises.jpg


Vima Kadphises, MS 113'ten 127'ye kadar hüküm süren bir Kuşan imparatoruydu. Rabatak yazıtına göre Kuşan imparatoru Vima Takto'nun oğlu ve Kuşan İmparatorluğunun üçüncü kralı Kanishka'nın babasıdır.

Vima Kadphises, Kuşan'ın gücünü Orta Asya'nın büyük bir kısmına yayan usta bir askeri liderdi. Kuşan'ın gücünü Orta Asya'nın büyük bir kısmına yayan usta bir askeri lider olan Vima Kadphises, Roma imparatoru Trajan'ın hükümdarlığı sırasında Roma'ya diplomatik bir misyon gönderen ilk Kuşan hükümdarıdır [hediyeler ve Yunanca gönderilen mektuplar Roma tarihinde kaydedilmiştir]. Vima Kadphises aynı zamanda altın sikke darbı yapan ilk Kuşan hükümdarıdır. Onun hükümdarlığı altındaki Kuşanlar, İpek Yolu üzerindeki koruyucu kontrollerini genişlettikleri için, Roma İmparatorluğu ile ipek, baharat ve diğer egzotik mallar gibi lüks eşyaların ticaretinden elde ettikleri Roma altını, Kuşan İmparatorluğunda altın sikkelerin darb edilmesi için gereken madeni sağlamıştır. Roma'dan gelen altın eritilecek ve Kuşan darphaneleri için üç türde antik sikke darbı yapılacaktı. Çift Stater, Stater ve Dinar. Altın kullanımı, Kuşan İmparatorluğu'nun, Çin'deki Han Hanedanlığı, Orta Asya ve Batı'daki İskenderiye ve Antakya arasındaki ticaretin merkezi olduğu Vima Kadphises zamanından bu yana refahını kanıtlamaktadır. Özellikle pek çok mal gemiyle Roma İmparatorluğu'na gönderiliyordu, bu da altın paraların, Yunan şarabının ve kölelerin geri dönmesine neden oluyordu.

Vima Kadphises'in antik sikkelerinin içerisinde Vima Kadphises'i bir sopa taşırken ve iki atın çektiği şemsiyeli bir arabaya binerken tasvir eden altın sikkeler, ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın [MÖ 259-210] mezar kompleksinde Terracotta Ordusu arasında keşfedilen benzer bir arabaya [dört at tarafından çekilen] benzemektedir. Şemsiyeli savaş arabası, Orta Doğu'dan Çin'e ve Hint Yarımadası'na kadar Antik çağların en güçlü hükümdarlarının koruyucusuydu. Başlangıçta savaş arabaları askeri bir işlev görüyordu. Silah teknolojisi değişip arabayı modası geçmiş hale getirdikçe, soylular arasında bir ulaşım aracı, zenginlik ve güçlerinin bir yansıması olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Kuşan imparatorları için bu teknolojinin kullanımı sadece Yueh-Chi atalarından dolayı tanıdık olmakla kalmıyor, aynı zamanda çeşitli bölgesel kültürlere adaptasyonlarını da yansıtmaktaydı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vima Kadphises (20).jpg