The title of the page

Kyzikos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811

Kyzikos [ Κύζικος ] Antik Kenti

Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Erdek [Αρτάκη] ilçesi yakınlarında Marmara Denizi kıyısında bulunan antik bir Misya [Mysia-Μυσία] kentidir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti Marmara Denizi kıyısındaki en eski İyon kolonilerinden biridir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Balıkesir İli Erdek [Αρτάκη] ilçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnesos [ Ayı Adası ] veya Arkton Oros [ Ayılar Dağı ] olarak anılan, Marmara Denizi’nin [Propontis] güneyindeki Kapıdağı Yarımadası’nın ana kara ile birleştiği Erdek-Bandırma karayolunun 9. kilometresindeki Düzler Mevkii’nde bulunmaktadır.

Kyzikos [ Κύζικος ] antik dönemdeki hazırladığı ünlü şaraplarının yanı sıra bir diğer ünlü olduğu konu darp ettiği elektron sikkelerdir. Arkaik çağdan Hellenistik çağa kadar 240 tan fazla farklı sikke tipi mevcuttur.

Kyzikos [ Κύζικος ] özellikle arkaik dönemde sikkeler üzerinde çeşitli hayvanları Aslan, Kartal, Panter, Boğa, Koç, Domuz, Yunus, Ton balığı, Horoz ve çeşitli mitolojik yaratıklar Grifon, Sfenks, Centaur, Daemon, Gorgon başı, Pegasus antik sikkeler üzerinde darp edilmiştir.

Antik dönemlerde Marmara [Propontis] Denizi’ndeki ticaret yollarının güvenliğini de Kyzikos [ Κύζικος ] sağlamıştır.

Aynı zamanda önemli bir darphane olan Kyzikos [ Κύζικος ] Yunan dünyasında erken dönemlerden itibaren sikke basımına başlamış ve M.S. 3. yy. ortalarına kadar kendi sikkelerini basmayı sürdürmüştür.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kyzikos [ Κύζικος ] antik kentinde darp edilmiş olan Stater, El Hekte, Diobol, Hemiobol, Obol, Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Bu sitedeki tasarım ve yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Şahane bilgilendirme yaptığınız bu antik kentin harika antik sikkelerini görmek incelemek bilgi edinmek büyük bir şans
Tüm emekleriniz için çok teşekkürler
@Ares
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
Gerçektende şahane sikkeler bol figürlü zengin bir çeşitliliğe sahip kent ,bunları tanıma fırsatı sundugun için teşekkürler @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.