The title of the page

Lampsakos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Lampsakos [ Λάμψακος ] Antik KentiAntik dönem ismi Lampsakos [ Λάμψακος ] olan antik kent günümüz Çanakkale / Lapseki ilçesidir. Antik kent bu günkü Lapseki ilçesi yerleşiminin altında olup, tamamen tahrip olmuştur ve bu nedenle Lampsakos [ Λάμψακος ] kenti'ne ait hiçbir kalıntı günümüze kadar ulaşamamıştır. Spartalılar antik kenti deniz üssü olarak kullanmışlardır. Buradan karşı sahildeki Atinalılara baskınlar yaparak donanmalarını esir almış ve bazı şehirleri ele geçirmişlerdir. MÖ 7. yüzyılda Foça'dan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur.

Lampsakos [ Λάμψακος ] antik kentinin Delos Birliği'ne ödediği yüksek vergi [300 kg gümüş] ve altın para basması Lampsakos'un bölgenin en zengin şehirleri arasında olduğunu bizlere göstermektedir. Attika Delos Birliği, MÖ 477 yılında sayıları 150/170 arasında olan Antik Yunan kent devletleri arasında oluşturulan askeri ve politik bir birliktir.

1645278688654.png

Lampsakos [ Λάμψακος ]
MÖ 5. yüzyılın başlarında , en eski elektrum staterleri ve daha sonra altın olanlar Lampsakenoi olarak bilinen sikkeleri basmaya başlamıştır. Antik kent Klasik ve Helenistik dönemler boyunca sikke darb etmeye devam etmiş ancak sadece kendi sikkelerini darb etmemiştir. Lampsakos [ Λάμψακος ] antik kenti aynı zamanda Büyük İskender'in darphanelerinden biridir ve Büyük İskender'in ölümünden sonra Kral adına da sikke basmıştır. Trakya ve Marmara bölgesinde hüküm süren Lysimakhos Büyük İskender'in diğer halefleri gibi, İskender'in zamanında basılan sikkelerde kullanılan görüntüleri kopyalamış ve Büyük İskenderin ölümünden sonra bile İskender'in sikkelerini darb ettirmiştir.


Antik kent sikkeleri üzerinde görülen ve Pegasus olarak tanımlanan bilgiler yanlıştır. Sikkeler üzerinde görülen Pegasus değildir, horoz kuyruğu olan bir Hippalectryon'dur. Hippalectryon [ἱππαλεκτρυών] Antik Yunan folklorunun, yarı at ve yarı horozun, kuyruk, kanatlar ve arka ayaklar dahil olmak üzere fantastik bir yaratık türüdür.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Lampsakos [ Λάμψακος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
140
Beğeni
472
Bu kadar kıymetli antik sikkeler ancak böylesine özel bir sunumla anlatilabilirdi zaten
numizmatik severlere sunulan bu antik kent biyografisi ve görseller için çok teşekkürler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.