The title of the page

Lidya Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,564
Beğeni
9,381

Anadolu'nun batı kesiminde yer alan antik Lidya Krallığı, ilk altın sikkelerin kökeni olarak kabul edilir. Akarsu yatağı yataklarında altının doğal olarak bulunduğu bir alaşım olan elektrum bölgeye özgüydü ve MÖ yedinci yüzyılda Pactolus Nehri'nden ve diğer Lidya akarsularından, madenlerinden bol miktarlarda süzülüyor ve muhteşem zenginlikler üretiliyordu. Pactolus Nehri günümüz Sart Çayı. Manisa sınırları içinde bulunan ve Lidya Krallığının başkenti olan Sardes harabelerinden geçerek Gediz Nehri'ne dökülür. Sardis [Sardes] günümüz Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan Lidya devletinin başkenti olan antik kenttir.Aslanların doğrudan güneşe bakabileceğine inanıldığından, aslan aynı zamanda güneşin kişileşmesi olarak kabul edilmiştir. Antik çağda aslanlar kralların sembolleri olmuş, kendi alanlarını yönetmiş, kraliyet otoritesinin gücünü ve korumasını kişileştirmiştir. Saf altın ve saf gümüş olarak değerli sikkeleri ilk kullananlar Lidyalılar'dır. Sikkeleri Sadyattes ve Alyattes krallarıyla başlamıştır.

Antik sikkeler, Lidya'nın başkenti Sardes'te şehri temsil eden kusursuz bir tasarımla darb edilmiş sikke ön yüzlerde gücü ve erkekliği simgeleyen sıçrayan bir aslan ve doğurganlığı temsil eden bir boğa ile karşı karşıyadır.Pers Kralı I.Darius Lidya kuşatmasından sonra aslan ve boğa tipi sikkeleri açıkça Pers kraliyet imajıyla değiştirerek bu antik sikkeye son vermiştir. Büyük Kralın kendisinin şematik temsili, taçlandırılmış elinde bir yay tutarak veya ateş ederek tasvir edilmiştir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Lidya Krallığına ait antik sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
145
Beğeni
476
Tarihe parayı icad eden medeniyet olarak geçen lidyalılar parayı icad edmekle kalmayıp nadide figürlerde kullanmışlar antik sikkeler camiasının öncüsü oldukları kadar güzel numizmatik eserler sıralamasında en tepedeler
güzel görseller için teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.