The title of the page

Limyra Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
Limyra [Λίμυρα] Antik KentiAntik dönem ismi Limyra [Λίμυρα] olan antik kent günümüz Antalya/Finike ilçesi Toçak dağının güney eteklerindeki Yuvalılar köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Limyra'nın adı Likya tabletlerinde Zemuri olarak geçmektedir. MÖ 4. yüzyılda Perikles, Limyra'yı Likya Birliği'nin başkenti olarak kabul etmiş ve daha sonra Pers İmparatorluğu'nun kontrolüne girmiştir. Antik kent Doğu Roma [Bizans] Dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuş, MS 8-9. yüzyıllarda Arap saldırılarından sonra terk edilmiştir. Limyra [Λίμυρα] Antik Kenti, Likya Bölgesi'nde en fazla kaya mezarına sahip şehirlerden biridir. Antik kentte dört yüzden fazla kaya mezarı bulunmaktadır ve bunların çoğunda Likya dilinde yazılmış kitabeler mevcuttur.
Antik kent sınırları içerisinde üst üste yer alan 13 katman ortaya çıkartılmıştır. Her katmanda ayrı ayrı mimari kalıntılar mevcuttur.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Limyra [Λίμυρα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
151
Beğeni
475
Her noktası tarih kokan güzide antik kent Limyra sayenizde tüm ihtişamını gözler önüne sermiş nadir özellikteki numizmatik görsellerden Belliki antik sikkeleride muhteşem güzellikte teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.