The title of the page

Lysimakhos Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
Trakya Kralı Lysimachos [Λυσίμαχος]
MÖ 355-281. Makedonyalı komutan, satrap ve Büyük İskender’in ölümünden sonraki kral. MÖ 328’de Büyük İskenderin koruması olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra Trakya'nın yöneticiliğine getirilmiştir. MÖ 309'da Chersonese'yi [Gelibolu Yarımadası] anakaraya bağlayan bölgede komuta konumunda Lysimachia'yı antik kentini kurmuş ve Odryslere karşı bir siper oluşturmuştur. Ordusu ile Anadolu’ya giren Seleukos I’un karşısına çıkan Kral Lysimakhos MÖ 281’de Kurupedion Savaşı’nda yenildi ve öldürülmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Trakya Kralı Lysimachos'a [Λυσίμαχος] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.


 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
151
Beğeni
475
itinalı sunumunuzla haberdar olduğumuz bu antik kent ve antik sikkeleri gormek heyecan verici bir o kadar da özel görseller net ve harika çok teşekkürler emekleriniz için @Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.