The title of the page

Lysimakhos Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Trakya Kralı Lysimachos [Λυσίμαχος]
MÖ 355-281. Makedonyalı komutan, satrap ve Büyük İskender’in ölümünden sonraki kral. MÖ 328’de Büyük İskenderin koruması olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra Trakya'nın yöneticiliğine getirilmiştir. MÖ 309'da Chersonese'yi [Gelibolu Yarımadası] anakaraya bağlayan bölgede komuta konumunda Lysimachia'yı antik kentini kurmuş ve Odryslere karşı bir siper oluşturmuştur. Ordusu ile Anadolu’ya giren Seleukos I’un karşısına çıkan Kral Lysimakhos MÖ 281’de Kurupedion Savaşı’nda yenildi ve öldürülmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Trakya Kralı Lysimachos'a [Λυσίμαχος] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.


 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
140
Beğeni
472
itinalı sunumunuzla haberdar olduğumuz bu antik kent ve antik sikkeleri gormek heyecan verici bir o kadar da özel görseller net ve harika çok teşekkürler emekleriniz için @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.