Antik Sikkeler Nümzimatik

Mağarada Gömülü Antik Sikkeler Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
224
Beğeni
472
Arkeologlar, Orta Britanya'daki bir mağarada kazı yaparken, Roma fethinden önce Britanya'da yaşayan bir grup insan olan Corieltauvi kabilesine ait 26 antik altın ve gümüş sikke ortaya çıkardılar.

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Bulunan antik sikkelerin üçü Roma'ya aittir ve MS 43'te o zamanki İmparator Claudius yönetimindeki İngiliz işgalinden önceye aittir. National Trust arkeoloğu Rachael Hall, geç demir çağına ait 20 altın ve gümüş sikkenin Corieltavai kabilesine atfedildiğini söylüyor.

Rachael Hall, bulunan antik sikkelerin, bunlara sahip olan kişinin ciddi miktarda güce sahip olduğunu gösterdiğini öne sürüyor, çünkü bunun gibi nakit geç demir çağı boyunca alım satım için değil, daha çok güç ve statü sembolü olarak kullanıldığını belirtti.

antik sikkeler nümizmatik.jpg