Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Krallığı Amyntas III

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Makedonya Krallığı Amyntas III

Tarihsel olarak birleşik Makedon devletinin kurucusu olarak kabul edilen III. Amyntas, selefinden zayıf ve istikrarsız bir devleti miras almıştır. Geçtiğimiz altı yıl boyunca I. Archelaos'un öldürülmesi, onun yerine katili Crateuas'ın geçmesi ve dört gün boyunca hüküm sürmesi nedeniyle bir kafa karışıklığı ve iç çekişme dönemine yol açmıştı. Önceki altı yılda Archelaos'un öldürülmesi iç çekişme dönemine yol açmıştır. Archelaos'un yerine dört gün boyunca hüküm süren katili Crateuas geçmişti. Crateuas'ı, öldürülen Archelaos'un oğlu Orestes takip etti ve koruyucusu II. Aeropos ile birlikte üç yıl hüküm sürdü. Onu da, avlanırken [kazara veya kasıtlı olarak] ölmeden önce altı yıl boyunca hüküm süren kardeşi Archelaos II ve Pausanias [Aeropos'un oğlu] takip etmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Archelaos'un ölümü ve Pausanias'a suikast II. Perdikkas'ın soyunu sona erdirdi ve I. Alexander'in en küçük oğlunun soyundan III. Amyntas'ın tahta geçmesine yol açmıştır. Yetenekli bir diplomat olan Amyntas, ilk olarak Olynthos merkezli Khalkis Birliği [Chalkidian] ile İliryalılara karşı bir ittifak kurdu ve onlara Makedon kereste haklarını vererek Birliği çok zengin hale getirmiştir. Ancak Khalkis Birliği, anlaşmadan vazgeçerek savaşa yol açtı. Askeri açıdan onlarla tek başına savaşamayacak kadar zayıf olan kral Amyntas, hemen yardımına koşan Sparta'ya başvurdu. Sparta savaşı bastırdı, ancak daha sonra bölgeye kendileri hakim olmaya çalıştı. Sparta'nın kaderinin tersine dönmesinin ardından Amyntas, Atina ile dostluğunu geliştirmiştir, ancak bu ittifak Amphipolis'in pahasına olmuştur.

Böylece Amyntas krallığını korumuş olsa da, bunu çoğunlukla dezavantajlı koşullarla sürdürmüştür. Ancak Atina'yla iyi ilişkiler kurarak ve daha önce Olynthos'a bırakılan yoğun Makedon ormanlarını geri alarak Amyntas, bu son derece kazançlı ticareti kendisine saklamayı başardı ve bu da hazinesinin durumunu önemli ölçüde iyileştirmiştir. Amyntas'ın yerine sırasıyla üç oğlu geçmiştir. Amyntas'ın oğullarının en küçüğü, Büyük İskender'in babası II. Philip'ti.

Makedonya kralı III. Amyntas'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMYNTAS.jpg