Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Krallığı Philip VI Andriskos Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,526
Beğeni
12,295

Makedonya Kralı Philip VI Andriskos [Φίλιππος Ανδρίσκος]


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K0942.jpg


Philip VI Andriskos, Perseus ve Laodike'nin oğlu olduğunu ve dolayısıyla Makedonya tahtının meşru varisi olduğunu iddia etmiştir. İddiasını nasıl kanıtlamaya çalıştığı belli değildir. Ancak ayaklanmasını küçük bir rahatsızlık statüsünden, Cumhuriyet'in baş generallerinden birinin komutası altında büyük bir Roma ordusunun müdahalesini gerektiren tam kapsamlı bir savaş düzeyine yükselmiştir.

İlk başta Romalılar yeni başlayan genç adamı ciddiye almadılar ve açıkça onu önemli bir tehdit olarak görmediler. Hapis cezasından korkan Andriskos, Bergama prensi Athenaios'un Makedon eşi tarafından girişiminde cesaretlendirildiği Küçük Asya'ya kaçtı. Trakya'ya geçerken kendisine Makedonya'yı işgal etmek üzere bir ordu sağlayan reisler Teres ve Barsabas'ın desteğini almıştır. Çeşitli çatışmalardaki başarı, davasına daha fazla destek sağladı ve hatta Teselya'yı [MÖ 149] tehdit etmeye bile başladı. Romalılar bu zamana kadar eski hatalarının tamamen farkındaydılar ve sonuç olarak Publius Cornelius Scipio Nasica Corculum'u Yunanistan'daki gaspçıya karşı direnişi örgütlemesi için görevlendirmişlerdi. Kolay başarının getirdiği aşırı özgüvenle Andriskos, Scipio ile pazarlık yapmayı reddetti ve Praetor P. Juventius Thalna komutasındaki küçük bir Roma ordusuna karşı zafer kazandı. Romalılar için tam kapsamlı bir askeri çatışmanın zamanı gelmişti ve Romalılar, Aemilius Paullus'un yirmi yıl önceki Makedonya seferinin emektarlarından biri olan general Quintus Caecilius Metellus'un [daha sonra Macedonicus olarak anılacaktır] hizmetlerine başvurmuştur.

Tecrübeli bir generalin komutasındaki büyük bir Roma ordusuna karşı ve Roma'nın müttefiki I. Attalos'un sağladığı Bergama filosunun desteğiyle, Makedon sahtekarın başarı şansı yoktu. İkinci Pydna [MÖ 148] savaşında ordusu bozguna uğradı ve milliyetçi hareket başladığı gibi aniden çöktü. Savaş alanından kaçan Andriskos, destek toplamaya çalıştığı Trakya'ya kaçmayı başardı. Ancak onunki açıkça kaybedilmiş bir davaydı ve kısa süre sonra Philip VI Andriskos Romalılar tarafından esir alındı. İdamından önce Roma sokaklarında Metellus Macedonicus'un zaferini süslemiştir. Philip VI Andriskos'un ortadan kaldırılmasıyla bölgenin bir Roma eyaleti olarak düzenlenmesi yolunda ilk adımlar atılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Makedonya Kralı Philip VI'ya [Φίλιππος] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH45CX (13).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,526
Beğeni
12,295
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PH4XCS (10).jpg