Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Maxentius İmparatorumuzun Ölümsüzlüğü

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Marcus Valerius Maxentius | Marcus Aurelius Valerius Maxentius Augustus Herculius


Daha yaygın olarak Maxentius olarak bilinen, İmparator Maximianus Herculius'un oğlu ve Galerius'un damadı olan 306'dan 312'ye kadar gaspçı Roma İmparatoru Marcus Aurelius Valerius Maxentius. Galerius'un 1 Mart 293'te Sezar rütbesine atanmasının ardından Maxentius, Galerius'un kızı Valeria Maximilla ile evlendi ve bu evlilikten Romulus adında bir oğlu olmuştur.

Maximianus Herculius ve Diocletianus'un MS 305'te tahttan çekilmelerin ardından kurulan yeni tetrarşide Maxentius yerine Sezar ve ardından 306'da Augustus seçilen Flavius Valerius Severus [II. Severus] getirildi. Sezar rütbesine yükseltilmemesine öfkelenen Maxentius, Roma'nın hemen dışında ikamet etmeye başladı. Ancak Severus'un Roma'daki politikalarından duyulan hoşnutsuzluk, Maxentius'un 28 Ekim 306'da Praetorian Muhafızlar tarafından imparator olarak ilan edilmesine neden olmuştur. Ancak politik açıdan Augustus ünvanını kullanmayacak kadar akıllıydı. İmparator Augustus gibi o da kendisine Princeps ünvanını verdi. 307'de Augustus ünvanını almıştır. Hedefine ulaşmasına yardımcı olanlara zenginlik vaadiyle konumunu güçlendirmiştir. Rejimine meşruiyet görüntüsü vermek için babası Maximianus Herculius'u tahta geri çağırmıştı. Onun krallığı İtalya, Afrika, Sardunya ve Korsika'yı içeriyordu. Galerius, Maximianus Herculius'un oğlunun imparator olduğununu öğrenir öğrenmez İmparator Severus'u [II. Severus] isyanı bastırmak için gönderdi. 307'de Maxentius, babasının ve Severus'un kendi birliklerinin yardımıyla savaşta Severus'u öldürmüştür.

Maxentius, Severus ve Galerius'un etkisiz istilalarının yarattığı tahribatla uğraşması yetmezmiş gibi, 308 ile 310 yılları arasında babasının tahtı yeniden kazanma girişimleriyle de uğraşmak zorunda kalmıştır. Maxentius ilk başta İtalya ve Afrika'yı kontrol ediyordu ancak Büyük Konstantin tarafından kontrol edilen İspanya'yı kontrol edemiyordu. 308'de Afrika papazı Lucius Domitius Alexander isyan etti ve kendisini augustos ilan etti. Afrika, Maxentius'un praetorian valisi Gaius Rufius Volusianus tarafından kurtarıldı, ancak Roma'nın ilk Hristiyan İmparatoru Büyük Konstantin, geleneksel olarak bir dönüm noktası olarak kabul edilen 312 yılında Tiber'deki Milvian köprüsü savaşında Maxentius'u mağlup etmiştir. Köprüyü sabote ettiği söylenen Maxentius, kaçan ordusunun ağırlığına dayanamayan köprünün çökmesi sonucu Tiber nehrine düşerek ölmüştür.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Ostia antik kentinde darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator Maxentius. Soldan sağa IMP C MAXENTIVS P F AVG - Imperator Caesar Maxentius Pius Felix Augustus = İmparator Sezar Maxentius, dindar kutsanmış [Mutlu] Augustus lejantı. Sikke arka yüzde Kastor ve Polluks [Dioscuri] birbirlerine dönük ortada atları. Soldan sağa AETERNITAS AVG N - Aeternitas Augusti Nostri = İmparatorumuzun ölümsüzlüğü/sonsuzluğu lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Maxentius.jpg