Antik Sikkeler Nümzimatik

Maximinus II Hristiyanlara Yapılan Zulüm

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

II. Maximinus tarafından yerel Hristiyanlara yönelik aktif bir zulüm kampanyası, Nikomedia [İzmit], Antioch [Antakya] ve İskenderiye'deki [Alexandria] doğu şehirlerinde 310-313 yıllarında doruğa ulaşmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MAXI.jpg


Hristiyanların topraklarına ve mülklerine el konuldu ve şehirlerden sürüldü Kiliseler kapatılıp yağmalandı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MAX2.jpg


Bu üç büyük darphane şehri, aralarında eski Greko-Romen tanrıları Jüpiter, Apollon, Tyche ve Serapis'i onurlandıran bronz antik sikke darbı yapmıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MAX3.jpg


Zulümler, MS 313'te kıdemli imparatorlar Konstantin ve Licinius tarafından ortaklaşa yayınlanan ve bir din özgürlüğü politikası ilan eden ve el konulan mülkleri Hristiyanlara iade eden Milano Fermanı'nın bir sonucu olarak yatışmıştır. Paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Zulüm döneminde Antioch [Antakya] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir.

Antik sikkelerin üzerindeki lejantlar ve açıklamaları.

Sikke ön yüzlerde nehir Tanrısı Orontes [Asi Nehri] üzerinde Tanrıça Tike tasviri.
Soldan sağa GENIO [Genius] ANTIOCHENI [Antioch] = Antakyanın koruyucusu lejantı.

Sikke arka yüzlerde Patera ve Lir tutan Apollon tasviri.
Soldan sağa APOLLONI [Apollo] SANCTO = Kutsal Apollon'a lejantı.

Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023 ©