Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Melos Adası Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
Melos [ΜΗΛΟΣ] Adası

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MELOS.jpg


Antik dönem ismi Melos - Milos [ΜΗΛΟΣ] olan ada, Ege Denizi'nde, Kiklad Adaları grubunun en güneybatısındaki volkanik bir Yunan adası olan günümüz Değirmenlik adasıdır. Yunan mitolojisine göre adanın ilk sakini, tanrıça Afrodit tarafından adaya gönderilen kraliyet ailesinin bir çocuğu olan Milos'tur. Kurucuları MÖ 1100 dolaylarında Bronz Çağı Sparta'sından geliyordu ve MÖ 600 dolaylarında Melos mükemmel bir limana ve büyük bir agora ve tiyatroya sahip müstahkem bir kaleye sahipti. Ada, Lacedaemon'dan [Sparta] gelen Dorian Yunan koloniciler tarafından kurulmuştur.

MÖ 530'lardan başlayarak, ilk gümüş sikkeleri Milet standardına göre darb edilmiş ve ön yüzünde ya bir şarap sürahisi [oinochoe] ya da bir elma [milo] tasvir edilmişti. Antik sikkeler üzerinde görülen elma tasvirleri Melos adasının ismi için bir kelime oyunudur. Klasik Yunanca ΜEΛΟΝ [kavun] kelimesi veya diyalektik ΜAΛΟΝ [malon], elma kavunu anlamına gelir. Kavun - ΜEΛΟΝ kelimesi aslında elma anlamına gelir ve adanın darb etmiş olduğu antik sikkeler üzerinde elma tasvirleri görülmektedir. Melos'un antik sikke darbının sadeliği, volkanik adanın ve ona adını veren şehrin tarihi önemini gizlemektedir.

Peloponnesos Savaşı sırasında, Spartalı köklerine sadık kalan Melos, Delos Birliği'ne katılmayı reddetti ve askerleri tüm yetişkin erkekleri kılıçtan geçiren ve kadınları ve çocukları köleleştiren Atina tarafından korkunç bir kuşatmaya maruz kalmıştır [MÖ 416/15]. Melosluların tamamen yok edilmesinde yer alan korkunç pragmatizm, daha sonra Yunan taihçi Thukydides [ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ MÖ 472-400] tarafından, kuşatmanın başlangıcında bir Meloslu ile bir Atina elçisi arasında hayali bir diyalog olan Melios Diyaloğu'nda ölümsüzleştirilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Melos [ΜΗΛΟΣ] adasında darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

antik sikkeler nümizmatik (1).jpg
antik sikkeler nümizmatik (2).jpg
antik sikkeler nümizmatik (3).jpg
antik sikkeler nümizmatik (4).jpg
antik sikkeler nümizmatik (6).jpg
antik sikkeler nümizmatik (8).jpg
antik sikkeler nümizmatik (9).jpg
antik sikkeler nümizmatik (10).jpg
antik sikkeler nümizmatik (11).jpg
antik sikkeler nümizmatik (12).jpg
antik sikkeler nümizmatik (5).jpg
antik sikkeler nümizmatik (7).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MELOS (10).jpg