The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Motya Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Motya [Μότυα] Antik KentiMotya [Μότυα] antik kenti, Sicilya'nın batı kıyısındaki Trapani eyaletindeki küçük San Pantaleo/Mozia adasında yer alan eski bir Fenike şehridir.

Savunulabilir konumu nedeniyle Motya [Μότυα], Kartaca filosu için bir harekat üssü, Kartaca gücünün Sicilya'daki kalesi ve MÖ 397'de Kartacalıları Sicilya'dan sürmeye çalışırken Syracuse'lu Dionysius'un ana hedefi haline gelmiştir.

Motya, MÖ 398'de İkinci Sicilya Savaşı sırasında Yunan şehir devleti Syracuse'dan gelen askerler tarafından yok edilmiştir.

Şehrin adı Fenike kökenlidir. Kartaca yerleşimi ebcedlerinde hmtw olarak yazılmıştır ve yün eğirme merkezi anlamına gelmektedir.

Motya, adanın Yunanca adının Latinceleştirilmesidir. Yunanlılara göre aynı isim, kahraman Herakles ile ilişkilendirilen Motya veya Motyi adlı bir kadından gelmektedir.

Adaya Orta Çağ'da yerleşen Aziz Basil rahipleri tarafından San Pantaleo adı verilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Motya [Μότυα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.