Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Mysia Kyzikos | Erichthonios

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kyzikos antik kentinde darb edilen Stater kategorisinden olan bu antik sikke, Atina'nın efsanevi erken kralı Erichthonios'un mitini anlatmaktadır. Yeni doğan çocuğun kişileştirilmiş Dünya tarafından bilgelik tanrıçası Athena'ya sunulduğu anı tasvir etmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MYSIA.jpg


Efsaneye göre, savaşçı tanrıça Athena'nın kendisi için daha fazla silah dövülmesini istemek için demirci tanrısı Hephaestus'u ziyaret ettiği söylenir. Arzunun üstesinden gelen Hephaestus, Athena'yı baştan çıkarmaya çalıştı ve reddedilince onu kovalayarak ona tecavüz etmeye çalıştı. Athena onunla savaşsa da, mücadelede Hephaestus'un tohumu Athena'nın kalçasının üzerine düşmüştür. Tiksinti içinde tanrıça Athena onu bacağından sildi ve toprağa fırlattı. Toprak tanrıçası Gaia ile temas üzerine, bir çocuk doğdu ve Erichthonios [yeri sarsan] adını aldı.

Athena çocuğu kabul etti ve onu bir kutuda saklamaları için Atina'nın ilk kralı Kekrops'un üç kızına verdi ve üç kızı kutuyu asla açmamaları konusunda uyardı. Meraklarına yenik düşen kız kardeşler, kutunun içine göz atmaya karar verdiler ve onları karşılayan manzara [mitin versiyonuna bağlı olarak], ya bir yılan tarafından çevrelenmiş ya da kendisi yarı insan yarı yılan olan bebek Erichthonios'du. Dehşete kapılan ve delirmiş olan kızlar kendilerini Akropolis'in uçurumunda aşağı attılar [veya yılan tarafından öldürüldüler].

Kyzikos antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg