Antik Sikkeler Nümzimatik

Naxos Adası

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

MÖ on birinci yüzyılda, Kiklad Adaları'nın en büyüğü olan Naxos [ΝΑΞΟΣ], burada buldukları bir Miken yerleşiminin kalıntıları üzerine aynı adı taşıyan bir şehir kuran Atinalılar tarafından kolonize edilmiştir. Naxos [ΝΑΞΟΣ], Mikonos ve Paros adaları arasında yer alan günümüz Nakşa adasıdır.

Şehir, yerel mermer ve şarap ihracatıyla önem kazandı. Naxos, Kiklad adalarına hakim olmak için komşu ada şehri Paros ile rekabet etti. MÖ 6. yüzyılın sonunda Naxos, Kiklad adalarının çoğuna hakim olarak ve güçlü bir filoyu komuta ederek galip gelmiştir. Ne yazık ki Naxos, demokratik ve oligarşik hizipler arasında sık sık yaşanan çatışmalarla siyasi olarak istikrarsızdı. 6. yüzyılın sonunda kentte yaşanan demokratik devrim, bir bütün olarak Yunan tarihi için belirleyici bir olay olmuştur.

Devrim tarafından kovulan oligarşik liderler Miletos'a kaçtılar ve burada yerel tiran Aristagoras'ı bir Pers filosunu yeniden iktidara gelmek için kötüye kullanmaya ikna ettiler. Ancak Naxian sürgünlerini geri getirme girişimi başarısız olunca Aristagoras, Büyük Kral I. Darius'un onu tahttan indireceğinden korktu. İktidarı elinde tutmak için umutsuz bir girişimde bulunan Aristagoras, büyük İyon İsyanı'nı [MÖ 499-494] yönetmiştir.

Ayaklanmanın bastırılmasından on yıl sonra Naxos, Persler tarafından ele geçirildi ve yok edildi, ancak o zamana kadar güçlü tarihsel güçler harekete geçirilmişti. Naxian iç siyasetinin ateşlediği İyon İsyanı, anakara Yunanistan'ı Perslerin dikkatine çekti ve nihayetinde I. Xerxes'in MÖ 480-479'da Yunan şehir devletlerine karşı başarısız cezalandırıcı seferine yol açmıştır. Bu keşif, Atina'nın bir deniz imparatorluğu kurması için gerekli koşulları yarattı ve bu da MÖ 431-404'te Peloponnesos Savaşı'na yol açmıştır.

Uzun bir bakış açısıyla Naxos [ΝΑΞΟΣ], gerçekten de Yunan dünyasının barut fıçısıydı. Oligarklar hiç sürgüne gönderilmemiş olsaydı ya da Aristagoras sürgüne gönderildiklerinde onları başarılı bir şekilde restore etmiş olsaydı, tarihin nasıl farklı bir seyir izleyeceğini ancak hayal edebilirsiniz. Paylaşmış olduğumuz stater kategorisinde olan antik sikke, önemli demokratik devrimden kısa bir süre önce Naxos'ta darb edilmiştir ve adanın Yunan mitindeki yerini yansıtmaktadır.

Theseus, Ariadne'nin labirentte hayatta kalmasına ve Girit'teki canavar Minotaur'u öldürmesine yardım ettikten sonra Naxos adasına kaçmıştır. Ariadne, kaçışını düzenlemede etkili olmasına rağmen Theseus, Yunan kahramanlarının en minnettarı değildi ve Ariadne sahilde uyurken onu terk etmiştir. Ariadne uyandığında, Theseus'un gün batımına onsuz yelken açtığını görünce umutsuzluğa kapıldı.

Ancak şarap tanrısı Dionysos, olanları gördü ve onu karısı olarak almıştır. Düğün stephanesi daha sonra Corona Borealis'in takımyıldızı olarak göklere asıldı. Paylaşmış olduğumuz arkaik dönem antik stater sikke, Dionysos'un niteliklerini, şarabın yapıldığı üzümleri ve şarabın içildiği kantharos'u tasvir ederek bu mitolojik geleneğe gönderme yapmaktadır. Bütünlük adına, kantharos'un üzerinde bir sarmaşık yaprağı da görünür. Sarmaşık, Dionysos ve ona tapan insanlar tarafından giyilen çelenkler için düzenli olarak kullanılan bir bitkiydi.

Naxos [ΝΑΞΟΣ] adasına ait daha fazla antik görselleri için Tıklayınız.

Copyright 2022-2023 | Antik Sikkeler Nümizmatik

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_NAXOS.jpg