The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Nicomedia-İzmit Bizans Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Nikomedia Antik Kenti

Bitinya özerk krallığının başkenti Nikomedia [İzmit]. MÖ 264 veya 262 yılında inşa edilmiştir. Antik kent ismini kral Nicomedes I'den almıştır. Mithridates savaşlarının sona ermesinden sonra, yeni Pontus-Bithynia eyaleti kurulmuş ve Nikomedia, komşusu Nicaea ile üstünlük için yarışan bir metropol haline gelmiştir.
Nikomedia, MÖ 264 yılında Kral I. Nikomidos tarafından, o zamandan bugüne Nikomedia Körfezi olarak bilinen Astakinos Körfezi'nin kuzey tarafında kurulmuştur.

Avrupa'yı Doğu'ya bağlayan ve onu büyük bir ticaret merkezi yapan yol üzerine inşa edilmiştir. MS 256'da Gotlar tarafından yok edilmiştir. Diocletian, burayı Roma İmparatorluğu'nun doğu kısmının en önemli merkezi yaptı, ancak 4. ve 5. yüzyıllarda depremlerle yıkıldı ve o zamandan beri antik kent gerilemiştir.

Nikomidos'tan sonra gelenler antik kenti güzelleştirmişler ve bu güzelleştirme ile saray, tersaneler, darphane ve cephanelik inşa eden Hannibal, Pliny, Hadrian ve imparator Diocletianus gibi antik çağın tüm ileri gelenlerini kendine çekmiştir.

İzmit [ Νικομήδεια ] Nikomedia [İzmit] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Bizans sikkeleri üzerlerinde İzmit ismi NIK - NIKO - NIC - NIKM- NIKOMI - NI olarak darp edilmiştir. Çok nadir olsada İzmit ismini Bizans sikkelerinde NIKOB olarak darp edildiğini görebiliriz. Altta paylaşmış olduğumuz Antik Bizans sikkeleri üzerinde İzmit [ Νικομήδεια ] Nikomedia antik kentinin sikkeler üzerinde nasıl darp edilmiş olduğunu inceleyebilirsiniz. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forum üzerinde yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
Bu bölgede en çok altın sikke görmeyi umardım ağırlık olarak Bronz kullanılmış demekki imkanları bu kadarmış.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.