The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Nikaia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Nikaia [Νίκαια] Antik Kenti [Nicaea veya Nicea]Ascania gölü üzerinde bulunan ve Bitinya bölgesinin bir şehri olan Nikaia [Νίκαια] antik kenti günümüz Bursa/İznik ilçesidir. Ascania [Ἀσκανία] günümüz İznik gölünün Antik Yunanca ismidir. Antik kentin her tarafı yaklaşık 10 metre yüksekliğinde 5 kilometre duvarla çevrilidir.Kara kısımlarında çift hendekle çevrilidir ayrıca çeşitli yerlerde 100'den fazla kule mevcuttur.

İznik’in yerindeki ilk kent asması bol anlamında Helikare olarak ilkçağın erken döneminde kurulmuştur. Büyük İskender’in komutanlarından Antigonos Monophtalmos'un bölgede hakimiyet kurup bölgeyi ele geçirmesiyle, kendi isminden de yola çıkarak Antigoneia adını kente vermiştir.

Daha sonra Büyük İskender’in valilerinden Lysimakhos/Lisimahos [Λυσίμαχος] Antigonos ile girdiği savaşı kazanmış ve kente hakim olmuştur. Kenti himayesine alan Lysimakhos/Lisimahos [Λυσίμαχος] antik kentin ismini eşinin isminden esinlenelerek Nikaia olarak değiştirmiştir.

Antik kent Helenistik kültürün etkisi azalınca Bitinya krallığının hakimiyetine girmiştir. Bitinya kralı Nikomidis’in vasiyeti üzerine Roma idaresine geçen şehir, 123 yılında şiddetli depreme maruz kalmış ve harabeye dönmüştür. Roma imparatoru Hadrianus tarafından yeniden inşa edilmiştirAşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Nikaia [Νίκαια] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.