The title of the page

Odrysian Kralları Antik Sikkeler

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Odrysian Krallığı [Βασίλειον Ὀδρυσῶν]Odrysian Krallığı [Βασίλειον Ὀδρυσῶν] Trakya kabilelerinin birliğinden oluşmuş, Odris Krallığı, MÖ 460 civarında Trakya kabilesi Odrisyalılar tarafından kurulmuş ve MS 46'daki Roma fethine kadar sürmüştür. Odris Krallığı, günümüz Bulgaristan'ının tamamını, Kuzey Yunanistan'ı, Türkiye'nin Avrupa bölümünü ve Güneydoğu Romanya'nın küçük bir bölümünü kapsamaktadır. Krallık tüm Trakya kabilelerini kapsamasa da, genellikle Odrys Krallığı krallarına Trakya Kralları denmektedir. Bilinen ilk Odrys kralı, Teres I'dir. Kral Teres, Trakya kabilelerinden bazılarını birleştirmiş ve Odrys Krallığını kuzeye doğru genişleterek sınırları Tuna nehrine kadar ulaşmıştır.
Odris Krallığı Seuthes III'ün yönetimi altında ikinci altıln çağını yaşamıştır. Kral Seuthes III, üzerlerinde kendi imajıyla antik sikke darbı yaptıran ilk Trakya Kraldır. Seuthes III ayrıca Odrys Krallığının başkentini kuzeye taşımış ve ünlü Gül Vadisi'nin kalbinde, günümüz Kazanlık kentinin yakınında muhteşem Seuthopolis şehrini inşa ettirmiştir. Seuthopolis antik kentinin kalıntıları günümüz Koprinka barajının dibinde yatmaktadır.Odris Krallığının simgesi çift taraflı baltadır [Labrys].MS 46 civarında Odris krallığı da dahil olmak üzere tüm Trakya toprakları bir Roma eyaleti/Trakya eyaleti olarak anılmıştır. Hazırlanmış olan içerik antik sikkeleri bilinen Odrysian Krallığı Krallarına aittir.
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Odris Kralı Μήτοκος [Metokos]

Odris krallığının 4. kralı. Kendi antik sikkelerinde ismi Μήτοκος [Metokos] olarak yazılırken, antik Yunan kaynaklarında Medocus olarak geçmektedir. Metecus olarak da bilinmektedir. Kral Metokos, Kral I. Seuthes'in yerine geçmiş Odris Kralıdır. Daha önce kral hakkında yapılan araştırmalarda ismi yazım hatasından dolayı kralın ismi Αμήδοκος [Amedocus] olarak tanımlanmıştır.
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Odris Kralı Sparadocos [Σπαράδοκος]

MÖ 431'den önce, babası Odris Kralı Teres I'in yerini almış Odris Kralı Sparadocos [Σπαράδοκος].

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Odris Kralı Kersobleptes [Kερσoβλέπτης] - Kersebleptes

Trak kralı olarak da bilinenen Odrysia kralı Kersobleptes [Kερσoβλέπτης]. Ülkesi Trakya'da bulunmaktadır. Marmara kıyıları boyunca egemenlik kurmuş olup ülkesi Büyük İskender'in babası Makedonya kralı II. Filip'in istilasına uğramış ve Kersobleptes [Kερσoβλέπτης] esir düşmüştür. On yıllık esaret hayatından sonra 40 yaşında ölmüştür. Krala ait bronz antik sikkeler mevcuttur. Bronz antik sikkelerin ön yüzlerinde bayan portresi arka tiplerde arpa tanesi üzerinde kupa ve çevresinde KEΡ/KER lejantları görülmektedir. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.