Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Olympia'daki Zeus Tapınağı Ve Altın Zeus Heykeli

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Olympia'daki Zeus Tapınağı Ve Altın Zeus Heykeli


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZEUS (4).jpg


Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan altın fildişi Zeus heykeli'nin bulunduğu Olympia'daki Zeus Tapınağı [Hexastyle], Dor mimarisinin mükemmel bir örneği olarak kabul edilen Peloponnese'deki en büyük tapınaktır. Eleanlar tarafından Trifilya savaşı ganimetlerinden inşa edilmiş ve Tanrı Zeus'a adanmıştır [MÖ 472-456]. Tapınak ayrıca Phidias'ın [ΦΕΙΔΙΑΣ] tanrı Zeus'u onurlandırmak için yarattığı, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan altın fildişi Zeus Heykeli'ni [Chryselephantine] barındırıyordu. Chryselephantine, Yunanca altın [ΧΡΥΣΟΣ] ve fildişi [ΕΛΕΦΑΝΤΙΝΟΣ] kelimelerinden türemiştir. Tapınağın kendisi yalnızca gerçek gösteri parçası olan Zeus'un kült heykeli için koruyucu bir yuva görevi görüyordu.

Heykel, Antik Olimpiya'daki aynı adı taşıyan tapınağın kült heykeli olarak, antik çağın en büyük heykeltıraşı Pheidias [ΦΕΙΔΙΑΣ] tarafından MÖ 430 yılında yapılmıştır. Tapınaktaki koridorun tüm genişliğini kaplayan 13 metre yüksekliğindeki heykelin tamamlanması yaklaşık on iki yıl sürmüştür. Strabon MÖ 1. yüzyılın başlarında Zeus ayağa kalksaydı tapınağın çatısını kaldırırdı diyordu. Zeus sağ elinde fildişi ve altından yapılmış zafer tanrıçası Nike figürü, sol elinde ise tepesine kartal konmuş bir asa tutuyordu. Zeus'un sandaletleri ve elbisesi altından yapılmıştı. Giysileri hayvanlar ve zambaklarla oyulmuştu. Taht altın, değerli taşlar, abanoz ve fildişi ile süslenmişti. Bu heykel tüm Yunanistan'ın en ünlü eseriydi. Pheidias [ΦΕΙΔΙΑΣ] bu çalışmasıyla özellikle gurur duyuyordu. Hatta bunu tamamladığında Zeus'a dua ederek kendisine onayını gösteren bir işaret göndermesini istediği söylenir. Ve o anda kendisinin beklediği ilahi cevap olarak yorumladığı bir şimşek düşmüştür. Şimşek Zeus'un sembollerinden biridir.

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Olympia şehir devleti dini ibadetin merkeziydi ve aynı zamanda Olimpiyat oyunlarının da doğduğu yerdi. MÖ 776'da başladığına inanılan Olimpiyat oyunları, katılan Yunan şehirlerinin hem fiziksel hem de siyasi gücünü ortaya koyuyordu. Olimpiyat oyunları, Yunan tanrılarının kralı Zeus'un etrafında dönen dini ritüellerin bir parçası olarak kabul ediliyordu. Bu nedenle, tanrılarına tapınmak için oraya hacca giden birçok Yunanlı için büyük bir tapınağın ve daha da büyük bir kült temsilinin inşa edilmesi çok uygundu. Tapınak, MS 426 yılında Roma İmparatoru II. Theodosius'un emriyle yakılmıştır/veya halatlarla yıkılmıştır. Tapınak, MS 551 ve 552 yıllarında yaşanan depremlerde yıkılmış, daha sonra alüvyon katmanları altında zamanla kaybolmuştur. [bölgede arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir.]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİKV_ Olympia (1).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Olympia (2).jpg


Pheidias [ΦΕΙΔΙΑΣ] heykeli ve Zeus tapınağı antik sikkeler üzerinde tasvir edilmiştir. Paylaşmış olduğumuz antik sikke Roma İmparatoru Augustus'un Patrai'ye [Günümüz Patras] vardıktan sonra Peloponnesos [Mora Yarımadası] boyunca doğuya doğru yolculuğu sırasında darb edilmiştir. Antik sikkenin arka yüzünde Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan altın fildişi Zeus heykeli'nin bulunduğu Olympia'daki Zeus Tapınağı [Hexastyle] tasviri görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Z (1).jpg


Olympia'daki Zeus Tapınağı'nın içerisinde bulunan Pheidias [ΦΕΙΔΙΑΣ] tarafından yapılan altın fildişi Zeus Heykeli'nin Roma imparatoru I. Licinius'a ait antik sikke üzerindeki tasviri. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi Jüpiter'i [Zeus] imparator Licinius'un koruyucusu olarak tanımlamaktadır. IOVI CONS LICINI AVG - IOVI CONSERVTORI LICINIUS AVGVSTVS | İmparator Licinius'un koruyucusu Jüpiter'e.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Z (2).jpg