Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ostrogot Krallığı Kraliçe Amalasuntha Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Ostrogot Krallığı Kraliçe Amalasuntha | Amalasuintha

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha.jpg


İtalya'nın Ostrogot kralı Büyük Theodoric'in kızı, Ostrogotların naibi ve kraliçesi.

Kral Theodoric 526'da öldüğünde, Athalaric 10 yaşındaydı ve yüksek eğitimli Amalasuntha naipliği devralmıştır. Bizans yanlısı politikası, edebiyat ve sanatı himayesi ile oğlunu Roma tarzında eğitme arzusu Ostrogot soylularının büyük bir kesimi tarafından şiddetle karşılanmıştır.

Amalasuntha bu nedenle, Bizans imparatoruna daha da yaklaştı ve imparator Justinianus ile iktidardan uzaklaştırılırsa kendisini ve tüm Ostrogot hazinesini Konstantinopolis'e devredeceğini ayarladı. 533'te kendisine karşı düzenlenen bir komployu başarıyla bastırdıktan sonra, komploya karıştığından şüphelenilen üç Ostrogot soylusunu öldürdü.

Kral Athalaric'in Ekim 534'te ölümü üzerine Amalasuntha tahtı kuzeni Theodahad ile paylaşmıştır. Ancak Theodahad, Amalasuntha'nın politikalarına giderek daha fazla düşman olan güçlerden etkilenerek, onu Toskana'nın Bolsena gölündeki bir adaya sürgüne gönderdi ve burada 533 komplosundan sonra öldürülen soyluların akrabaları tarafından banyosunda boğulmuştur.

Kraliçe döneminde darb edilmiş sikkelerin arka yüzlerinde Büyük Kral Theoderic'in monogramı görülmektedir. Antik Sikkeler Bizans imparatoru I. Justinianus adına sözde İmparatorluk Sikkesi adı altında DN IVSTINIIAN - DOMİNUS NOSTER JUSTİNIAN lejantı ile darb edilmiştir. Vizigot ve Ostrogot krallığında bu şekilde Bizans imparatorları adına sikke darbı görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Ostrogot Krallığı Kraliçesi ve Naibi Amalasuntha'ya ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Amalasuintha (9).jpg