Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pale Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Pale Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE.jpg


Kephalos'un diğer oğlu Peleus tarafından kurulan Pale veya Paleis olarak bilinen antik kent, Yunanistan'ın altıncı en büyük adası ve İyonya Denizi'nin en büyüğü olan ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ-Kephallenia [günümüz Kefalonya] adasında modern Paliki'nin [ΠΑΛΙΚΗ] batı yarımadasında bulunan antik kenttir. Kephallenia adası, anakaradaki Elis şehri ile ilişkiliydi ancak bağımsız olarak işlev görüyordu. Klasik Dönem'de Kephallenia dört şehri nedeniyle bir tetropolis olarak biliniyordu. Batı yarımadasındaki Pale [Paliki], Koutavos Körfezi yakınındaki batı kıyısındaki Kranion, doğu tarafında ise Same ve Pronni antik kentleri.

Mitolojiye göre Kephallenia adası, adını Mycenae'li Amphitryon'un Taphians ve Teleboan'lara karşı savaşında yardım eden mitolojik figür Kephalos'tan almıştır. Yardımına karşılık Amphitryon, Kephalos'a o zamanlar Samos adı verilen ve daha sonra Kephallenia olarak anılacak olan bir ada hediye etmiştir. Kephalos'un dört oğlunun adadaki dört şehri kurduğuna inanılır. Kephallenia'nın antik sikkeleri ada üzerinde bulunan dört poleis'inden [Şehir] Kranion, Pale, Pronnoi ve Same ile bilinmektedir. Adanın ilk sikke darbı MÖ 5. yüzyılın sonlarında Kranion antik kentinde başlamıştır. Ada üzerinde bulunan antik kentlerin hiçbiri gümüş fraksiyonlarından daha büyük antik sikke darbı yapmıyordu. Bu da şehirlerinin İtalya ile Yunanistan arasındaki ticarette yer almasına rağmen antik sikkelerin önemli bir rol oynamadığını ve antik sikkelerin öncelikle yerel kullanım için olduğunu göstermektedir.

224 civarında, Kephalleniyalılar Makedonya'ya karşı Aitolian Birliği ile ittifak kurduğunda, Philip V adayı işgal etti ve Pale'yi kuşattı. Philip şehre karşı bir miktar başarı elde etse de, birkaç başarısızlıktan sonra geri çekilmek zorunda kalmıştır. Pale, adanın geri kalanı gibi 146 yılında Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PALE (20).jpg