The title of the page

Panticapaeum Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Panticapaeum [ Παντικάπαιον ] Antik KentiAntik dönem ismi Panticapaeum [ Παντικάπαιον ] olan antik kent Kimmer Boğazı'nın batı tarafında günümüz Kerç şehridir. Miletliler tarafından MÖ 7. yüzyılın sonlarında veya 6. yüzyılın başlarında, Mithridat Dağı olarak adlandırılan bir tepe üzerinde kurulmuştur. İskit dilinde Balık Yolu anlamına gelen Pantikapa olarak bilinmektekdir. Pantikapaion olarak da bilinmektedir.

Pantikapaion [ Παντικάπαιον ] antik kenti aynı zamanda Bosporos Krallığının başkentidir. Yaklaşık 1000 yıl boyunca ayakta kalmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Pantikapaion [ Παντικάπαιον ] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Nümizmatik severler olarak bizlere bu harika antik sikke gorsellerini sunduğunuz için çok tesekkurler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.