Antik Sikkeler Nümzimatik

Parkta 600 kg Antik Sikke Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
224
Beğeni
472
Güney İspanya'daki bir parkta boru döşeyen işçiler, kültür yetkililerinin söylediğine göre 600 kiloluk bir Roma sikkesi hazinesi ortaya çıkardılar.

antik sikkelernumizmatik.jpg
antiksikkeler numizmatik.jpg


Sevilla Arkeoloji Müzesi, inşaat işçilerinin dördüncü yüzyılın sonundan kalma binlerce bronz ve gümüş kaplı sikke içeren 19 amphora bulduklarını söyledi.Müze müdürü Ana Navarro, Çarşamba günü Sevilla'nın dışındaki güneydeki Tomares kasabasındaki keşfin İspanya için benzersiz ve paha biçilemez değerde olduğunu söyledi. Şimdiye kadar incelenen antik sikkelerin, arka yüzünde çeşitli resimsel görüntülerle birlikte imparator Konstantin ve Maximian'ın resimlerini taşıdığını söyledi. Gazetecilere, müzenin İngiltere, Fransa ve İtalya'daki muadilleriyle temasa geçtiğini ve buluntunun dönemin en önemlilerinden biri gibi göründüğünü söyledi.


2-antiksikkelernumizmatik.jpg


Bölgesel kültür departmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, arkeologlar daha fazla araştırma yaparken parktaki inşaat çalışmalarının durdurulduğunu söyledi.10 tanesinin bozulmamış olduğu söylenen kil çömlekler, yerin bir metreden biraz üzerinde bulundu. Kültür departmanı, müzenin koleksiyonunda buna benzer antik sikkeler olmadığını söyledi.