The title of the page

Peltai Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Peltai [ Πέλται ] Antik KentiAntik dönem ismi Peltai [ Πέλται ] olan antik kent günümüz Denizli / Çivril ilçesi yakınlarında Maeander [Büyük Menderes] nehrinin başında yer alan önemli bir Frigya kentidir. Peltai [ Πέλται ] bir Seleukos kolonisidir. Kentin bu dönemdeki kuruluş amacı, üst Büyük Menderes Vadisi içinde geçiş noktasında stratejik bir konumda olmasından kaynaklanmakta olup, Eumeneia [Işıklı] üzerinden, Apameia’ya [Dinar] ve daha iç kesimlere uzanan yol geçişlerin de kontrolü elde tutmak, aynı zamanda Pergamon Krallığı etkisini daha geniş bir alana yaymaktır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Peltai [ Πέλται ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
151
Beğeni
475
Frigya medeniyetinin bu antik kent ve biyografisini incelemek bilgi edinmek çok güzel antik sikkeleri numizmatik alanında kaliteli gorsellerle taçlandırılmış teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.