The title of the page

Perinthos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
Perinthos [Πέρινθος] Antik KentiAntik dönem ismi Perinthos [Πέρινθος] olan antik kent günümüz Tekirdağ/Marmaraereğlisi bölgesinde bulunmaktadır.Antik kent ismi daha sonra Herakleia Perinthos [Heraklesin Kenti] olarak değişmiştir. Perinthos [Πέρινθος] antik kenti MÖ. 6'ncı yüzyılda Samos Adasından gelen topluluklar tarafından kurulmuştur. Pers kralı Darius MÖ.514-513 yıllarında Tuna’nın kuzeyinde İskitlere karşı yaptığı sefer öncesi Trakya’yı ve Marmara Ereğlisi’ni de egemenliği altına almıştır. Perslerin Trakya’dan çekilmesinden sonra Perinthos [Πέρινθος] kenti bağımsızlığını kazanmış, ardından Makedonya kralı II.Philip bölgeyi Odyris [Trak] Kralı Kersepleptesi [Kερσoβλέπτης] yenerek ele geçirmiştir. Bunun ardından II.Philip’in oğlu Büyük İskender Perinthos’u egemenliği altına almıştır. Büyük İskender Perinthos [Πέρινθος] antik kentinde darphane kurarak kendi adına para bastırmıştır. Perinthos [Πέρινθος] antik kenti Roma İmparatorluğu'nun Trakya eyaleti başkenti olarak kullanılmıştır.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Perinthos [Πέρινθος] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
151
Beğeni
475
Tüm görseller ve bilgiler çok değerli
Bu eşsiz tarihi yerin antik sikkelerini numizmatik eserlerini görüp inceleme fırsatı bulduğumuz için çok teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.