Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pertinax Neşeli Zamanlar

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Pertinax, önce Marcus Aurelius ve Lucius Verus altında bir asker olarak yükselmiştir. Marcus Aurelius'la olan yakın bağları ve Part savaşındaki örnek teşkil eden hizmetinin sonunda bir senatör, MS 175'te konsül, MS 181'de Dacia ve daha sonra Suriye valisi ve MS 189'da Roma valisi olmasını sağlamıştır. Pertinax'ın saltanatı, kısa ve Roma siyasi devletinin daha fazla erozyona uğramasına yol açan ilgili trajik olaylarla ilgi çekicidir.

Deli imparator Commodus'un MS 31 Aralık 192 gecesi öldürülmesinin ardından, işbirlikçiler, praetorian komutan Quintus Aemilius Laetus ve imparatorluk vekili Eclectus, azatlı bir kölenin oğlu olan senatör Pertinax'a imparatorluk teklif etti. Ertesi gün kalabalık bir senato önünde kendisine resmen Augustus unvanı teklif edildi ve büyük bir isteksizlik gösterisinin ardından bunu kabul ederek Imperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus oldu. Pertinax, hükümdarlığının 87. gününde saraya baskın yapan üç yüz askerden oluşan bir grup tarafından öldürülmüştür. Pertinax öldürüldüğünde 67 yaşındaydı. Askerler kafasını keserek bir direğe yerleştirdiler ve Pertinax'ın kafası Roma sokaklarında dolaştırılmıştır. Pertinax'ın ölümünden sonra imparatorluk, Praetorian muhafızları tarafından en yüksek teklifi verene açık arttırmayla satılacaktı ve bu açık arttırmayı Didius Julianus kazanacak ve imparator olacaktı. İmparator Pertinax'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Pertinax büstü. Soldan sağa IMP CAES P HELV PERTIN AVG - Imperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar, Publius Helvius Pertinax, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde antik Roma'da Sevinç, Neşe ve Lütuf Tanrıçası Laetitia. Soldan sağa LAETITIA TEMPOR COS II - Laetitia Temporum, Consul Secundum: Neşeli Zamanlar, İkinci Kez Konsül lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PRTNX.jpg